Üç-altı yaş çocuklarının cinsel kimlik kazanmalarının incelenmesi
A Study on acquiring gender identity of three to six years old children
  1. Tez No: 83470
  2. Yazar: AYLA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GELENGÜL HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma üç-altı yaşındaki çocukların cinsel kimlik kazanımlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara'da bulunan kurum anaokulları arasından tesadüfi örneklem metoduyla seçilen üç-altı yaşındaki 160 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Çocukların sayısı, cinsiyet ve yaş açısından eşitlenmiştir. Araştırmanın verileri,“Cinsel Kavrayış ve Cinsel Kimliği Algılama Testi”ve“Aile Bilgi Formu”uygulanarak elde edilmiştir. Bulgulara göre çocukların cinsel kimlik kazanmaları üzerinde çocukların yaşları ve aile ile aynı evi paylaşan diğer insanların olup olmamasının önemli farklılıklara yol açtığı belirlenirken, çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, kardeş sayısı ebeveynlerin öğrenim durumu, ebeveynlerin yaşı ve ebeveynlerin meslekleri, değişkenlerinin önemli farklılıklara yol açmadığı görülmüştür. Çocukların yaşları arttıkça ve aile ile aynı evi paylaşan bireylerin olmadığı durumlarda cinsel kavrayış ve cinsel kimliği algılama düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Cinsel Kimlik, Cinsel Gelişim
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the acquiring gender identity of three to six years old children. This study was conducted on randomly selected 160 three to six years old children attending three official kindergartens in Ankara province. Number of the subjects were equal in respect to sex and age. Data were obtained by using“Gender Understanding and Gender Identity Perception Test”and“Family Information Form”. According to the findings, it was determined that while age of child and whether or not there is a person who share the same house with the family were cause significant differences on the acquiring gender identity of children; gender of the child, birth order, number of the siblings, the educational level, age and occupation of parents were not. The level of gender understanding and perception of gender identity increased with age and increased at the nuclear families. KEY WORDS: Gender Identity, Gender Development