Cerrahi hemşirelerinin mesleki öz-yeterlilik düzeyleri ile kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relation between surgical nurses ' level of professional self-efficacy and attitudes towards evidence-based nursing
- Tez No: 834721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mesleki öz-yeterliliği yüksek hemşireler tarafından sunulan kanıta dayalı bakım uygulamaları cerrahi hastalarının kaliteli ve güvenli bir hemşirelik bakımı almalarını sağlayarak, hasta sonuçlarının iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır. Kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikteki bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin mesleki öz-yeterlilik düzeyleri ile kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Bu çalışma, 1 Şubat 2023-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Cerrahi kliniklerinde çalışan, araştırmaya katılmaya gönüllü 67 hemşire ile yapıldı. Veriler“veri toplama formu”,“HMÖYÖ”ve“KDHGYTÖ”ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra t-testi ile varyans ve korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evidence-based care practices offered by nurses with high professional self-efficacy contribute to improving patient outcomes by ensuring that surgical patients receive quality and safe nursing care. This cross-sectional and correlational study was conducted to examine the relationship between surgical nurses' professional self-efficacy levels and their attitudes towards evidence-based nursing. This study was conducted between February 1, 2023 and July 30, 2023 with 67 nurses who working in Trakya University Health Research and Application Center surgery clinics and volunteered to participate in the study. Data were collected using the“data collection form”,“Nursing Profession Self-Efficacy Scale”and“Scale of Attitudes Towards Evidence-Based Nursing”. In addition to descriptive statistics, t-test, variance and correlation analysis were used to analyze the data.