Evlenmenin irade bozukluğu sebebiyle iptali
Annulment of marriage due to disorder of will
- Tez No: 834723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ATAMULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Aile kavramı, toplumda varoluştan bu yana mevcut bir müessese olup toplumun yapı taşı olma özelliğine sahiptir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da Türk hukukunda önemli bir yer edinmiştir. Türk Medenî Kanunu'nda aile müessesi, kanun koyucu tarafından oldukça titiz ve detaylı bir biçimde düzenlenmiştir. Kanunî düzenlemede bulunan sıralamadan da anlaşılacağı üzere aile müessesi, evlenme ile başlar. Evlenme sırasında oluşabilecek problemler aile müessesesinin yapısının bozulmasına dolayısıyla da toplumun yapısının bozulmasına sebebiyet verebilir. Evlenme sırasında oluşabilecek en temel problemlerden biri nisbî butlan başlığı altında düzenlenen irade bozukluğu hâlleridir. İrade bozukluğu hâlleri yanılma, aldatma ve korkutma durumlarından oluşmaktadır. Bu irade bozukluğu hâllerinin varlığı durumunda evlenme, açılacak dava sonucunda iptal ile sonuçlanabilecektir. Kanun koyucu, evlenme sırasında oluşan irade bozukluğu hâllerinin evlenmeye olan etkisini, şartlarını ve bu sebeple evlenmenin iptal edilmesinin sonuçları tek tek ve detaylı bir biçimde düzenlemiştir. Tezimizde evlenmenin irade bozukluğu sebebiyle iptali ve bu iptalin hukukî mahiyetiyle birlikte sonuçları doktrinde bulunan görüşler ve yargı kararları ışığında incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Concept of a family, is an institution that has existed in society since the beginning of its presence which is a building block in society. As a natural conseqence, it has acquired a prominent spot in Turkish Law. The institution of the family in the Turkish Civil Law, prepared quite meticulously and in detail by the legislator. As it can be undestood by the collocation in the legal regulation; the institution the of the family, exists with marriage. The problems which can occur during the marriage may cause the structure of the family to deteriorate and therefore the structure of society to deteriorate. One of the problems which can occur during the marriage is,“states of willpower disorders”which are coded in a title named“relative nullity”. States of the willpower disorders consists of“mistake”,“deception”and“scare”. In case of existence of these states of willpower disorders; marriage may end up with annulment as a result of lawsuit to be filed. The Legislator, has regulated the effects of the will power disorder during marrying, its conditions and the consequences of the marriage that will be annulled for this reason, one by one and in detail. In our thesis, the annulment of the marriage due to a disorder of will and the legal nature of this annulment, as well as its consequences, are examined in the light of the views in the doctrine and judicial decisions.