Kayseri Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Dairesine evlenmek üzere başvuran çiftlerin aile planlaması ve ana-çocuk sağlığı konularındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 27410
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
77 6. ÖZET Kayseri Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Dairesine evlenmek üzere başvuran çiftlerin aile planlaması konusundaki bilgi, tutum ve düşüncelerini saptamak amacıyla planlanan bu araştırma; Mayıs-Ağustos 1992 tarihleri arasında yürütüldü. Çiftlerden anket yöntemi ile veri toplandı, istatistiksel analizler yapılarak değerlendirildi. Kadınların eğitim düzeyi, yaş ortalamaları, sigara içme oranlan erkeklerden daha düşüktü. Çiftlerin ortalama aile büyüklüğü 5.97 idi. Kadınlar daha kalabalık ailelere men suplardı: Evlenmeden önce sağlık kontrolünden geçmeye istek az, aile planlamasını birlikte konuşma oranı düşük ve çelişkiliydi. Kadınlar gebelik yaşının daha büyük olmasını ifade ettiler. En çok bilinen aile planlaması yöntemleri, RİA hap, kaput idi ve bunlar en çok kullanılması düşünülen yöntemlerdi. Kadınlar tüm yöntemleri erkeklerden daha fazla78 biliyorlardı. Ortalama istenen çocuk sayısı 2.09±0.57, düşünülen ortalama gebelik aralığı 2.72±0.53 yıl, anne sütü verme süresi çoğunlukla en az 6 ay olarak belirtilmişti. Çok sayıda gebeliğin kadın sağlığını bozduğunu, gebelikte anne beslenmesinde değişiklik yapılması gerektiğini, doğumun sağlıklı koşullarda yapılmasını kadınlar ve eğitim düzeyi yüksek olanlar erkeklere ve eğitim düzeyi düşük olanlara göre daha çok belirtmişlerdir. Bebek ölümünün çocuk sayısı arttıkça yükseldiğini, tek çocuk isteyenler, eğitim düzeyi yüksek olanlar daha fazla oranda tespit etmişlerdir. Sonuç olarak; evliliğe henüz adım atan genç, dinamik kesimi temsil eden araştırma grubumuzun aile planlaması ve ana çocuk sağlığı konularında yeterli sayılmayacak ancak küçümsenmeyecek derecede bilgi sahibi oldukları saptanmıştır. Kadınların düşük eğitim düzeyine ve küçük sayılabilecek yaşlarına ait dezavantajları yaşama ihtimali yüksektir.
Özet (Çeviri)
79 7. SUMMARY This study was carried out between the dates of May- August of 1992 to determine the knowledge, and attitude and of the couples about family planning, who applied to Marriage Ofiice of Kayseri Metropole Municipality to get married. the data was collected from the couples with questionnaire method, and evaluated with statistical methods. The education level, mean age, and smoking ratios of women were lower than me- ris. the average family size of couples were 5.97, women were the members of crow ded families: A few couples wonted to have a check-up before marriage. Also the ratio of tal king about the family planning each other was low and contradictory. Women stated that the age of pregnancy should be older. The family planning methods which are mostly known were the methods that are thought to be used. Wo men knew all the methods more than men.80 Mean desired-child number was stated as 2.09±0.57, average pregnancy interwal was stated as 2.72±0.53, breast feeding period was stated as-at least- 6 months. Women and men whose education levels were high announced that too many pregnancies effect mother's health in a bad way and a change should be done in mot her's feeding at pregnancy and deliveries should be done in healthy conditions. Men- whose education levels were low- stated about these subjects less than the others. High educated people and people who want only one child determined the more children the family has the more infant mortality occur. As a result, it was concluded that our young, wust married and dynamic research group has not satisfying but enouh konwledge about family planning and mother-infant health, the probability is high that women may experience the disadvantages because of their low education level and young age.