H.1053-1059 (M.1643-1659) tarihli 36 numaralı Ankara şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
H.1053-1059 (g.1643-1649) Ankara shari'a registers (Books) no. 36 transcription and evaluation
- Tez No: 834744
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Türk siyasî tarihi içerisinde oldukça önemli ve büyük bir paya sahip olan Osmanlı Devleti tarihinin doğru analizi, birinci elden kaynakların rehberliğinde yapılabilmektedir. Bu bağlamda birinci elden kaynak konumundaki arşiv belgelerinin doğru okunması ve değerlendirilmesi oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu arşiv kaynakları içerisinde bulunan ve şer'i mahkemelerde görülen dava kayıtları ile merkezden gönderilen belgeleri içeren şer'iyye sicilleri, Osmanlı Devleti tarihinin aydınlatılmasını sağlayacak dokümanlar içerir. Yazıldığı döneme ait siyasî, idarî, hukuki, askerî, iktisadi, mimari, demografik, sosyo-kültürel ve daha pek çok bakımdan önemli bilgiler içermektedir. Bu çalışmada 36 numaralı Ankara şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmış ve defterde yer alan belgeler ışığında H. 1053-1059 (M. 1643-1649) tarihleri arasındaki Ankara şehrinin idarî, sosyal, kültürel ve ekonomik durumu hakkında bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An accurate analysis of the Ottoman Empire, which has a very important and large share in Turkish political history, can be made with the guidance of primary sources. In this context, it is very important to correctly read and evaluate primary source documents. The Shari'a Registry (book) included in these archival sources, which contain court records from Shari'a courts and documents sent from the center, contain documents that will shed light on the history of the Ottoman Empire. It contains important information politically, administratively and socio-culturally from the period in which it was written. In this study, the transcription and evaluation of the Ankara Shari'a Registry No. 36 was made, and information about the administrative, social, cultural and economic status of Ankara between the dates H. 1053-1059 (M. 1643-1649) was obtained based on the documents in the register.