'Saf madde ve karışımlar' ünitesinde modeller ve kavram ağları ile öğrencilerin başarılarını ve kavramsal anlayışlarını geliştirmeye yönelik bir eylem araştırması
An action research to improve students' academic achievements and conceptual understanding with models and semantic mappings in the 'Pure matter and mixtures' unit
- Tez No: 834743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı 7. sınıf fen bilimleri dersi öğretim sürecinde uygulanan modeller ve ev ödevi ile gerçekleştirilen kavram ağlarının öğrencilerin“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesine yönelik akademik başarılarına ve kavramsal anlayışlarının gelişimine etkisini incelemektir. Araştırmada eylem araştırması yöntemi kapsamında Solomon dört gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda 7. Sınıfta öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim öğretim yılında Karadeniz Bölgesi'nde bulunan bir ilçede Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda dört şubede 7. sınıfta öğrenim gören 103 öğrenciden oluşmaktadır. Seçilen 4 şube, 2 tanesi deney grubu, 2 tanesi kontrol grubu olmak üzere basit seçkisiz örnekleme yöntem kullanılarak rastgele seçilerek belirlenmiştir. Araştırma sürecinde dersler deney gruplarında (DG1 ve DG2) model destekli mevcut öğrenme (MEB 2018 Fen Bilimleri dersi öğretim programı) ve kavram ağı ile ev ödevi uygulamalarına dayalı olarak işlenmiştir. Kontrol gruplarında (KG1 ve KG2) ise dersler MEB 2018 Fen Bilimleri dersi öğretim programındaki öğrenme ile işlenmiştir. DG1 ve KG1 gruplarına uygulama öncesinde veri toplama aracı olarak“Akademik Başarı Testi”(ABT) uygulanmıştır. Deney gruplarında (DG1 ve DG2) uygulama sürecinde veri toplama aracı olarak“Kavram Ağı Değerlendirme Rubriği”(KADR) kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulama sonrasında veri toplama aracı olarak“Akademik Başarı Testi”(ABT) uygulanmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, normallik testlerinden Shapiro-Wilk analizi, bağımsız t-testi, ANOVA analizi yapılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda ABT'den elde edilen sonuçlara göre model uygulamasının ve ev ödevi destekli kavram ağlarının uygulandığı deney grupları öğrencilerinin mevcut öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerine göre daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. KADR'den elde edilen sonuçlara göre modeller ve ev ödevi destekli kavram ağlarının deney grubu öğrencilerinin“Saf Madde ve Karışımlar”ünite kapsamındaki kavramsal öğrenmelerine ve kavramsal anlayışlarının gelişimine olumlu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of the models applied in the 7th grade science course teaching process and the semantic mappings realized through homework on students' academic success and the development of their conceptual understanding towards the“Pure Matter and Mixtures”unit. In the research, Solomon four-group experimental design was used within the scope of action research method. The universe of the research consists of 7th grade students in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Turkey in the 2021-2022 academic year. It consists of 103 students studying in the 7th grade. Selected 4 branches, 2 of them for the experimental group and 2 for the control group, were randomly selected using simple random sampling method.During the research process, the lessons were taught in the experimental groups (DG1 and DG2) based on model-supported current learning (MEB 2018 Science course curriculum) andsemantic mapping and homework applications. In the control groups (KG1 and KG2), the lessons were taught with the learning in the MEB 2018 Science course curriculum.“Academic Achievement Test”(ABT) was applied to the DG1 and KG1 groups as a data collection tool before the application. In the experimental groups (DG1 and DG2), the“Semantic Mapping Evaluation Rubric”(KADR) was used as a data collection tool during the implementation process. After the application, the“Academic Achievement Test”(ABT) was applied to the experimental and control groups as a data collection tool. Descriptive statistics, Shapiro-Wilk analysis from normality tests, independent t-test, ANOVA analysis were used for data analysis.According to the results obtained from the ABT for the purposes of the research, it was determined that the students of the experimental groups, in which the model application and homework supported semantic mappings were applied, were more successful than the students in the control group, in which the current teaching method was applied. According to the results obtained from KADR, it can be said that models and homework-supported semantic mappings had a positive effect on the conceptual learning and development of conceptual understanding of the experimental group students within the scope of the“Pure Matter and Mixtures”unit.