Sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet algı düzeyleri ile şiddet eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between gender perception levels of healthcare professionals and their tendencies towards violence
  1. Tez No: 834746
  2. Yazar: ÇİLEM ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı sağlık kurumlarındaki sağlık profesyonellerinin toplumsal cinsiyet algıları ile şiddet eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirleyerek, sağlık profesyonelinin hem şiddete hem de toplumsal cinsiyete yönelik tutumlarının incelenmesidir. Yöntem: Çalışmanın örneklemini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan 375 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışanların demografik özelliklerini belirlemek için yedi soru sorulmuştur. Toplumsal cinsiyet algılarını ölçmeyi amaçlayan 25 sorudan oluşan toplumsal cinsiyet algısı ölçeği (TCAÖ) ve şiddet eğilimlerini belirlemeye yönelik 20 soruluk şiddet eğilimi ölçeği (ŞEÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda elde edilen veriler doğrultusunda sağlık çalışanlarında toplumsal cinsiyet algı düzeylerinin olumlu yönde yüksek düzeyde (X ̅=100,90) olduğu belirlenmiştir. Kadın çalışanlar (X ̅=107,74) erkeklere oranla (X ̅=92,83) daha yüksek toplumsal cinsiyet algısına sahipken, evli olan sağlık çalışanlarının (X ̅=98,41) bekârlara (X ̅=104,12) oranla daha düşük düzeyde toplumsal cinsiyet algısına sahip oldukları belirlenmiştir. Eğitim seviyesine göre yüksek lisans/doktora mezunları (X ̅=106,14) ön lisans/lisans mezunlarından (X ̅=101,14) ve lise mezunlarından (X ̅=93,72) daha yüksek düzeyde toplumsal cinsiyet algısına sahiptir. Şiddet eğilimi düzeyleri incelendiğinde çalışanların %73,3' ü 2. Düzey (Az) şiddet eğilimine sahip oldukları görülmektedir. Kadınların (X ̅=34,85) şiddet eğilimi düzeyleri erkeklere (X ̅=37,61) göre daha düşüktür. Medeni durum ve eğitim düzeyine göre yapılan inceleme sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study is to determine the relationship between gender perceptions and violent tendencies of health professionals in health institutions and to examine the attitudes of health professionals towards both violence and gender. Methods: The sample of the study consists of 375 health workers working in Sivas Cumhuriyet University Research and Application Hospital. Seven questions were asked to determine the demographic characteristics of the employees. The perception of gender scale (POGS) consisting of 25 questions aimed at measuring gender perceptions and the 20-question violence tendency scale (VTS) were used to determine violent tendencies. Findings: In line with the data obtained in our study, it was determined that the levels of gender perception in health workers were positively high (X ̅=100.90). While female employees (X ̅=107.74) had a higher gender perception than men (X ̅=92.83), married health workers (X ̅=98.41) had a lower level of gender perception than single ones (X ̅=104.12). According to the level of education, master's/doctoral graduates (X ̅=106.14), associate/undergraduate graduates (X ̅=101.14) and high school graduates (X ̅=93.72) have a higher level of gender perception. When the levels of violence tendency were examined, 73.3% of the employees were 2. They appear to have a level (Less) tendency to violence. Women (X ̅=34.85) have lower levels of violence than men (X ̅=37.61). As a result of the examination according to marital status and education level, no statistically significant difference was found.