The role of analytics: Event planning and management in Pakistan
Pakistan'da etkinlik planlama ve yönetimi: İş analitiğinin rolü
  1. Tez No: 834765
  2. Yazar: ALIZAH KALHORO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz toplumunda, uluslararası kabul görmüş spor etkinliklerinden küçük aile toplantılarına kadar etkinliklerin çeşitliliği muazzam bir şekilde artmıştır ve tüm bu etkinlikleri planlamak büyük titizlik gerektirmektedir. Gelişen etkinlik yönetimi alanında hızlı bir büyüme olduğu için birçok etkinlik organizasyonu kurulmuş ve rekabet her geçen gün artmaktadır. Etkinlik yönetimi konusunda birçok çalışma yapılmıştır, ancak olay analitiği alanında gerçekleştirilen araştırma sayısı oldukça azdır. Bu tez, Pakistan'ın etkinlik yönetimi ve planlama endüstrisinde iş analitiği kullanımının etkisinin anlaşılmasını amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Bulgular, entegre iş analitiğine sahip etkinlik planlama ve yönetimi şirketlerinin Pakistan'daki etkinlik pazarının daha büyük katkısına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların, etkinlik yönetimine büyük önem verdiği ve başarılarının iş analitiğine bağla olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın bulguları, tüm etkinlik planlama ve yönetim organizasyonları için önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's society, the variety of events has increased enormously, from internationally recognized sports events to small family gatherings, and planning all these events needs immense meticulousness. As there has been rapid growth in the flourishing field of event management, many event organizations have been established and competition is increasing day by day. A growing number of studies on event management have been conducted but little effort has been exerted on areas such as event analytics. This paper aims to get an understanding of the impact of using business analytics in the event management and planning industry of Pakistan. The research was done using qualitative methods and the findings revealed that companies of event planning and management that had integrated business analytics had the larger contribution to the event market in Pakistan. The respondents put great emphasis on event management and attributed business analytics to their success. The findings of this research have significant consequences for all event planning and management organizations.