Birim dairenin ve üst yarı düzlemin otomorfizm grupları ve Schwarz lemması
Automorphism groups of upper half plane and the unit disc and Schwarz's lemma
  1. Tez No: 83477
  2. Yazar: PINAR EVCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİRİM DAİRENİN VE ÜST YARI DÜZLEMİN OTOMORFİZM GRUPLARI VE SCHWARZ LEMMASI Pınar EVCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nurhayat İSPİR Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nurhayat İSPİR Doç. Dr. Ziya ARGÜN Doç. Dr. A. Bülent EKİN Bu tezde, IH={ze C :lmz>0}üst yarı düzlemi, IE birim daireyi göstermek üzere, IH ve IE nin biholomorfik denkliği gösterildi. Schwarz lemmasının yardımı ile IH ve IE nin tüm otomorfizmleri belirlendi. Otomorfizm gruplarına göre IH ve IE nin homojenliği elde edildi. Otomorfizmlerin sabit noktaları ve çapraz orandan faydalanarak lineer kesirli dönüşümler için K çarpanı tanımlandı. K çarpanına göre dönüşümlerin bir sınıflandırması yapıldı. 1999, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER : lineer kesirli dönüşüm, biholomorfik dönüşüm, otomorfizm grupları, homojenlik, sabit nokta, K çarpanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AUTOMORPHISM GROUPS OF THE UPPER HALF-PLANE AND THE UNIT DISC AND SCHWARZ'S LEMMA Pınar EVCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mathematics Supervisor : Asst Prof. Dr. Nurhayat İSPİR Jury : Asst. Prof. Dr. Nurhayat İSPİR Assoc. Prof. Dr. Ziya ARGÜN Assoc. Prof. Dr. A. Bülent EKİN In this thesis, it is shown that HI is bihoiomorphically equivalent to IE where IH and IE denote upper half-plane and unit disk, respectively. Automorphism groups of IH and IE is constructed by the Schwarz Lemma and homogeneity of IE and IH with respect to their automorphisms is determined. A classification of the fractional linear transformations is given by multiplier K. 1999, 43 pages KEY WORDS: fractional linear transformation, biholomorphic mapping, automorphism groups, homogeneity, fixed point, multiplier K