Bazı tetrahalojenbenzenlerin organometalik bileşiklerde aromatik nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonları
The Aromatic nucleophilic substitution reactions of some tetrahalogenobenzenes with some organometallic compounds
- Tez No: 83476
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI TETRAHALOJENBENZENLERİN ORGANOMETALİK BİLEŞİKLERLE AROMATİK NÜKLEOFİLİK SÜBSTİTÜSYON REAKSİYONLARI Erkan ERTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Jüri : Prof. Dr. Tahsin UYAR Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Doç. Dr. Mustafa GÜLLÜ Bu çalışmada bazı 1,2,3,5-tetrahalojenbenzenlerin aromatik, alkilik ve benzilik Grignard reaktifleriyle reaksiyonları araştırılmıştır. Tetrahalojenbenzenler anilinden çıkılarak elde edilmiştir. 1,2,3, 5-tetrabrombenzen, 2,4,6-tribromiyotbenzen ve 2,4,6- tribromklorbenzenin fenilmağnezyumbromürle etkileştirilmelerinde aynı ürün, 5'-brom-l-l':3',l“-terfenil, elde edilmiştir. Bu reaksiyonlarda, metal-halojen değişimi, arın oluşumu ve arin yapısına nükleofilik katılma şeklinde bir mekanizmanın gerçekleştiği düşünülmektedir. Reaksiyon mekanizmasının aydınlatılması amacıyla yapılan denemelerde 5'-brom-l,r:3',l”-terfenil-2'-karboksilik asit elde edilmiştir. Deneyler genelde oda sıcaklığında ve azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Oluşan ürünlerin saflaştırılması kolon kromatografisi ve kristallendirme yöntemleriyle yapılmıştır. Reaksiyon sonunda elde edilen ürünlerin yapıları; İR, 1H-NMR ve kütle spektrumları yardımıyla aydınlatılmıştır. 1999, 46 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Grignard reaktifi, tetrahalojenbenzen, substitusyon, metal-halojen değişimi, arin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE AROMATIC NUCLEOPHILIC SUBSTITUTION REACTIONS OF SOME TETRAHALOGENOBENZENES WITH SOME ORGANOMETALLIC COMPOUNDS Erkan ERTURK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Jury : Prof. Dr. Tahsin UYAR Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Assoc. Prof. Dr. Mustafa GÜLLÜ In this study the reactions of some 1,2,3,4-tetrahalogenobenzenes with aromatic, alkylic and benzylic Grignard reagents were investigated. Tetrahalogenobenzenes were obtained starting from aniline. The reaction of 1,2,3,5-tetrabromobenzene, 2,4,6-tribromoiodobenzene and 2,4,6-tribromochlorobenzene with phenylmagnesuiumbromide gave the same product; 5'-bromo-l,l':3',l“-terphenyl In these reactions, a suggested mechanism involves following steps; a metal-halogen exchange, an aryne formation and nucleophilic addition to aryne intermediate. Some experiments were performed in order to englighten the reaction mechanism and 5'-bromo-l,l':3',l”-terphenyI-2'- carboxylic acid was obtained. The experiments were generally performed at room temperature and under the atmosphere of nitrogen. The purification of the products was realized by column chromatography and crystallization. The structures of the products obtained at the end of the reactions were determined by the help of IR, 1H-NMR and mass spectra. 1999, 46 pages. KEY WORDS: Grignard reagent, tetrahalogenobenzene, substitution, metal-halogen exchange, aryne. 11