Farklı dönemlerde hasat edilmiş biber tohumlarında ABA değişimi ve kontrollü nemlendirme uygulamasının stres sıcaklıklarında çimlenme performansı ve tohum depo ömrü üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of changes in ABA content and effect of hydropriming on stress temperature germination performance and storage longevity of sequentially harvested pepper seed lots
- Tez No: 131396
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
0ZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI DÖNEMLERDE HASAT EDİLMİŞ BİBER TOHUMLARINDA ABA DEĞİŞİMİ VE KONTROLLÜ NEMLENDİRME UYGULAMASININ STRES SICAKLIKLARINDA ÇİMLENME PERFORMANSI VE TOHUM DEPO ÖMRÜ ÜZERİNE ETKİSİNİN BELİRLENMESİ ZelihaSARIYILDIZ ' Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim DEMİR Bu çalışma farklı dönemlerde hasat edilmiş biber (Capsicum annuum L. ev. Sera Demre-8) tohumlarında absizik asit değişimi ve kontrollü nemlendirme uygulamasının stres sıcaklıklarında (15 ve 35°C) çimlenme performansı ile uygulamanın depolama sürecinde etkisinin devamlılığım belirlemek amacıyla 2001 ve 2002 yıllarında yapılmıştır. Biber meyveleri her iki yılda da çiçeklenmeden 50, 55, 60, 65, 70, 75 ve 80 gün sonra hasat edilmiştir. Tohum nemi % 61 ile % 46 arasında değişmiş, kuru madde miktarı 3.7 ile 5.9 mg/tohum arasında gerçekleşmiştir. Kontrollü nemlendirme (25°C, 48 saat) uygulaması tohumların stres sıcaklıklarında çimlenme oranını ve hızını artırmıştır. 5 aylık depolama süresi (25°C, % 11 ±0.5 tohum nemi) sonunda yapılan kontrollü nemlendirme uygulamasının etkisi 70 ve 75 günlük hasatlarda devam ederken, erken ve geç hasatlardan elde edilen tohumlarda bu olumlu etki kaybolmuştur. Tohumlardaki içsel ABA miktarı 60. güne kadar artış göstermiş, 60-70 gün arasında sabit kalmış ve son iki hasatta düşüş göstermiştir. Sonuç olarak, stres sıcaklıklarında yüksek çimlenme, kontrollü nemlendirme uygulaması optimum tepkiyi sağlamak ve etkiyi depolama süresince devamlılığı açısından biberde en uygun hasat dönemin çiçeklenmeden 70-75 gün sonra olduğu saptanmıştır. 2003, 62 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Biber, çimlenme, tohum gelişimi, kontrollü nemlendirme, ABA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF CHANGES IN ABA CONTENT AND EFFECT OF HYDROPRMING ON STRESS TEMPERATURE GERMINATION PERFORMANCE AND STORAGE LONGEVITY OF SEQUENTIALLY HARVESTED PEPPER SEED LOTS ZelihaSARIYILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim DEMİR This work was carried out in order to determine changes in ABA content, the effect of controlled deterioration on germination at stress temperatures (15 and 35°C) and maintanance of its effect during storage in serially harvested pepper seeds (Capsicum annuum L. cv. Sera Demre-8), in 2001 and 2002. Pepper fruits were harvested 50, 55, 60, 65, 70, 75 and 80 days after anthesis (daa) in both years. Seed moisture changed between 61 % and 46 %, seed dry weight between 3.7 and 5.9 mg/seed. Controlled hydration treatment increased not only germination but also mean germination time of the lots, at stress temperatures (15 and 35°C). The positive effect of treatment remained in 5 months of storage in particular seeds of 70 and 75 daa but it was lost in earlier and later harvests. ABA content was maximum in 55-70 daa and changed between 103.7 and 255.5 ng/g in 2001 and 2002. Results showed that, seeds extracted from fruits of 70 and 75 daa had maximum germination at stress temperatures, optimum response to controlled hydration treatment and remained its positive effect during storage. Therefore, pepper fruits should be harvested at that stage in order to get maximum seed quality. 2003, 62 pages KEY WORDS : Pepper, germination, seed development, controlled hydration, ABA