Göç ve cinsiyet bağlamında çocuk suçluluğu: Gaziantep örneği
Child delilnquency in the context of migration and gender: Gaziantep sample
- Tez No: 834877
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Law, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında çocuk suçluluğunun göç ve cinsiyet açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çocukların suça karışma eğilimlerini etkileyen faktörler göç ve cinsiyet ekseninde sosyolojik açıdan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma kapsamında Gaziantep Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü hizmet alanında olan ve kolluk kuvvetlerince suça sürüklendiği tespit edilen on beş çocukla ve üç sosyal çalışma görevlisi ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler fenomenolojik analiz yöntemiyle analiz edilerek konuya ilişkin kod ve temalar çıkarılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda göç ve cinsiyetin çocuk suçluluğu ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, erkek çocukların suça karışma oranının kız çocuklara göre daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca cinsiyet rolleri, sosyal beklentiler ve toplumsal normlar, çocukların suça yönelme davranışlarını etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Göçün de çocukların suça sürüklenmesi açısından ekonomik, eğitimsel ve kültürel boyutlarda etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çocukların suça karışmaması için belirlenen önleyici müdahale stratejileri, sosyal hizmetler, eğitim programları ve aile destek mekanizmaları gibi desteklerin geliştirilmesi önemlidir. Aynı zamanda, çocukların suça karıştıktan sonra rehabilite edilmesi ve yeniden topluma entegrasyonu için etkili adalet ve ceza sistemi yaklaşımlarının benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to exemine juvenile delinquency within the context of migration and gender is presented. The purpose of this study is to comprehensively analyze the factors influencing children's propensity to engage in criminal activities, considering the dimensions of migration and gender from a sociological perspective. In line with this objective, in-depth interviews were conducted with fifteen children identified as involved in criminal activities by law enforcement agencies, as well as three social workers operating within the scope of Gaziantep Provincial Directorate of Family and Social Services. The collected data were subjected to phenomenological analysis, leading to the extraction of codes and themes pertinent to the subject.According to the findings, the study reveals that migration and gender are closely associated with juvenile delinquency. It is determined that boys are more prone to criminal involvement compared to girls. It is evidenced that gender roles, societal expectations, and cultural norms play significant roles in shaping the propensity of children to engage in criminal behaviors.Moreover, the study indicates that migration impacts children's involvement in criminal activities through economic, educational, and cultural dimensions. The results emphasize the importance of developing preventive intervention strategies such as social services, educational programs, and family support mechanisms to prevent children from becoming involved in criminal activities and promote their rehabilitation.In conclusion, this research underscores the necessity of comprehensively understanding juvenile delinquency within the context of migration and gender to prevent criminal involvement and ensure effective rehabilitation. Furthermore, it highlights the significance of adopting efficient approaches within the justice and penal system to reintegrate children into society after their engagement in criminal activities.