Marka değerinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Türkiye pazarında bir uygulama
Effect of brand value on consumer purchase intention: An application in the Turkish market
- Tez No: 834882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TUNCAY ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Müşteriler, satın alma kararı vermeden önce pek çok aşamada kararlarını sorgulamakta ve değiştirme eğilimi içindedirler. Marka yönetimi, bu sebeple firmaların ciddiyetle ele almaları gerektiği bir konudur. Tüketicilerin markalardan beklentileri günümüzde sürekli değişim göstermektedir. Markaların da kendi değerlerini yükselterek, markalaşma sürecindeki değer algılarını ileriye taşıyıp pazardaki payını korumasında marka değerinin satın alma niyeti ile ilişkili olduğu görülmektedir. Bir ürünün marka değeri arttıkça, tüketicilerin güveni ve markaya yönelik olan satışlar da artacaktır. Literatürde, markaya olan güven ve tutum, markanın müşteriler açısından imajı ve değeri önemli bileşenler olarak tespit edilmiştir. Bu tezin konusu, marka değeri olgusunu oluşturan kavramlar (marka farkındalığı, algılanan kalite, marka çağrışımı ve bağlılığı) ile tüketici satın alma niyeti ile olan ilişkisini incelemektir. Yapılan olan çalışmada, tüketici temelli marka değeri yaklaşımı esas alınmıştır. Bu amaçla, Türkiye telekomünikasyon sektöründeki Apple markasına yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da çalışan beyaz yaka tüketiciler oluşturmaktadır. Kolayda örneklem tekniği ile 200 kişiye ulaşılmıştır. Literatür taraması yapılarak geçmiş çalışmalar incelenip, araştırmada veri toplama aracı olarak anket çalışması yapılarak marka yönetim ölçeği kullanılmıştır. Analiz sonuçları SPSS paket programda analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler belirlenerek, güvenilirlik analizi ve korelasyon analizi sonucunda marka değerinin ve buna ait olan kavramların müşterilerin Apple gibi güçlü marka değerine sahip bir markanın, tüketici satın alma niyetinde etkili olduğu kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before making a purchase decision, customers question their decisions at many stages and tend to change them. For this reason, brand management is an issue that companies should take seriously. Consumers' expectations from brands is constantly changing. It is seen that the brand value is related to the purchase intention in the way that brands increase their own values, move their value perceptions forward in the branding process and protect their market share. As the brand value of a product increases, the trust of the consumers and the sales towards the brand will also increase. In the literature, trust and attitude towards the brand, image and value of the brand for customers have been identified as important components. The subject of this thesis is to examine the relationship between brand equity value concepts (brand awareness, perceived quality, brand association and loyalty) and consumer purchase intention. In the study to be done, the consumer-based brand equity approach is used. For this purpose, a research was conducted on the Apple brand in the Turkish telecommunications sector. The sample of the research consists of white-collar consumers working in İstanbul. Through convenience sampling, 200 respondents have been reached. By making a literature review, past studies were examined and a survey was used as a data collection tool in the research, and the brand management scale was used. Analysis results were analyzed in SPSS package program. By determining descriptive statistics, as a result of reliability analysis and correlation analysis, it was concluded that brand equity and its related concepts are effective in the consumer purchase intention of a brand with strong brand value such as Apple.