Yeni medyada gündemi yakalamak: Günlük e-posta haber bültenlerinin gündem belirleme kuramı bakımından incelenmesi
Capturing the agenda in new media: Examining daily e-mail newsletters in terms of agenda setting theory
  1. Tez No: 834885
  2. Yazar: BERİL BULDANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni medyanın da geliştiği kendine açtığı alanı genişlettiği görülmektedir. Yeni medya bilgiye erişimin kolay olması özelliğiyle habercilik ve gazetecilik alanlarına yeni bir boyut kazandırmıştır. Gelişen yeni medya araçlarından bir diğeri e-posta haber bültenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. E-posta haber bültenleri özellikle bilgiye erişimin anlık ve kolay olduğu günümüzde doğru bilgiye ulaşma açısından farklı bir perspektif sunmaktadır. Sosyal medyadaki anlık haberlerin ve yanlış bilgilerin tersine e-posta haber bültenleri doğru, onaylanmış bilgilere sahip, öncesi ve sonrasını aktaran detaylı bir habercilik olarak kendini göstermektedir. Aposto Gündem, Tarih'te Bugün ve Kapsül Günlük Doz e-posta haber bültenleri günlük olarak oluşturulmaktadır. Bu üç bülten çalışmanın örneklemini oluştururken veriler gündem belirleme kuramı çerçevesinde içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı gündem belirleme kuramı çerçevesinde 14 Mayıs 2023 genel seçimleri ve ardından 28 Mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda yeni medyanın hangi içerikleri gündeme taşıdığının belirlenmesi ve kendi içinde karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, it is seen that the new media has expanded the area it has developed. The new media has brought a new dimension to the fields of reporting and journalism with its easy access to information. Another emerging new media tool is e-mail newsletters. E-mail newsletters offer a different perspective in terms of accessing accurate information, especially in today's world where access to information is instant and easy. Unlike instant news and misinformation on social media, e-mail newsletters present themselves as detailed journalism that includes accurate, verified information and conveys the before and after. Aposto Gündem, Tarih'te bugün and Kapsül Günlük Doz e-mail newsletters are created daily. While these three bulletins constitute the sample of the study, the data were evaluated by content analysis method within the framework of agenda setting theory. The aim of the research is to determine and compare which contents of the new media in the general elections of 14 May 2023 and then in the second round of the 28 May 2023 presidential elections within the framework of agenda setting theory.