Evli bireylerin manevi iyi oluşları ile aile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between spiritual well-being and family life satisfaction of married individuals
  1. Tez No: 834884
  2. Yazar: ZERRİN ELGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Family Planning, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı evli bireylerin manevi iyi oluşları ile aile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma deseni olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın araştırma grubu, aile yaşam döngüsünün ilk versiyonunu geliştiren Duvall'in III. aile yaşam döngüsüne denk gelen (ergenlik döneminde çocuğa sahip olan aileler) bireylerden oluşmaktadır. V. aile yaşam döngüsünde yer alan bireylerin ergenlik çağında çocuğu olmasından ötürü en büyük çocuğu 13 yaş ve üzerinde olan ve en az 14 yıl evli olan bireyler araştırmaya katılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 21 Paket Programı kullanılmıştır. Analize başlamadan önce veri setinin analiz için uygunluğu test edilmiştir. Bu aşamada; yeterli örneklem büyüklüğü, kayıp değerler, uç değerler, normallik varsayımları incelenmiştir. Veri setinin normalliğini bozan uç değere sahip veriler veri setinden çıkarılmıştır. Bu aşamada 283 olan örneklem büyüklüğü 271 olarak belirlenmiştir. Sonraki aşamadaki analizler 271 katılımcıya ait veriler üzerinden yapılmıştır. Normallik varsayımının test edilmesinde verilere ait olan değişkenlerde çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) katsayıları incelenmiştir. Varyansların homojenliği Levene Testi ile test edilmiştir. Levene Testinden alınan değerin p .05 olması varyansların eşit olduğu şeklinde değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra evli bireylerin manevi iyi oluş ve aile yaşam doyumları cinsiyete göre mânalı farklılık gösterip göstermediğini test eden Bağımsız Örneklem T testi kullanılmıştır. Ayrıca evli bireylerin manevi iyi oluşları ve aile yaşam doyumlarının; çocuk sayısına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği, evlilik süresine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini, sosyoekonomik düzeye göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini, bireylerin yaşlarına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini, eşler arasındaki yaş farkına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini, eğitim düzeyi ve eş eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini test eden Tek Faktörlü Varyans analizi kullanılmıştır. Katılımcılar manevi iyi oluş ölçeği toplam puan açısından istatistiksel olarak ortalamanın (x=121,73), bir standart sapma (ss=.50) altı ve üstü olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gerçekleştirilen işlem sonucunda manevi iyi oluş puan ortalamaları düşük 135 katılımcı ve manevi iyi oluş puan ortalamaları yüksek 136 katılımcı grubunun olduğu tespit edilmiştir. Gruplar arası farklılıklar Bağımsız Örneklem T Testi ile incelenmiştir. Evli bireylerin manevi iyi oluşları ile ve aile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Korelasyon analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin düzeyini ya da miktarını ve yönünü açıklamak için Pearson Korelasyon Katsayısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the examination of the relationship between the spiritual well-being of married individuals and their family life satisfaction. In the research, scanning model, which is one of the research designs, was used to determine the relationship between the spiritual well-being of married individuals and their family life satisfaction. The study group of the research was Duvall's III. It consists of individuals who coincide with the family life cycle (families with children in adolescence). III. Due to the fact that individuals in the family life cycle have children in adolescence, individuals whose eldest child is 13 years old and over and who have been married for at least 14 years participated in the study. SPSS 21 Package Program was used to analyze the data. Before starting the analysis, the suitability of the data set for analysis was tested. At this stage; sufficient sample size, missing values, extreme values, normality assumptions were examined. Data with extreme values that disrupt the normality of the data set were excluded from the data set. The sample size, which was 283 at this stage, was determined as 271. The analyzes in the next stage were made on the data of 271 participants. In testing the normality assumption, the skewness (Skewness) and kurtosis (Kurtosis) coefficients of the variables shown in Table were examined. Homogeneity of variances was tested with Levene's Test. If the value from Levene's Test is p .05 was considered to mean that the variances were equal. In addition, the Independent Sample T test was used to test whether the spiritual well-being and family life satisfaction of married individuals differ significantly by gender. In addition, One-Factor Analysis of Variance was used to test whether there was a significant difference according to the spiritual well-being and family life satisfaction of married individuals; whether it differs significantly according to the number of children, whether it differs significantly according to the duration of marriage, whether it differs significantly according to the socio-economic level, whether it differs significantly according to the age of the individuals, whether it differs significantly according to the age difference between the spouses, education level and spouse education level. The participants were statistically divided into two groups in terms of the total score of the spiritual well-being scale, below the mean (x=121.73), one standard deviation (ss=.50) below and above. As a result of the process, it was determined that there were 135 participants with low mean score of moral well-being and 136 participant group with high mean score of moral well-being. Differences between groups were examined with the Independent Sample T-Test. Correlation analysis was conducted to determine the relationship between married individuals' spiritual well-being and family life satisfaction. The Pearson Correlation Coefficient was examined to explain the level or amount and direction of the relationship between the variables.