Profesyonel kadın ligleri futbolcularının beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nutritional knowledge levels of professional women's league football players
- Tez No: 782707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma profesyonel kadın futbolcuların sporcu beslenmesi bilgi düzeyleri, beslenme alışkanlıkları, besin takviyeleri ve beslenme bilgi kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 250 sporcu; 1. Lig'den %43,20 (s=108), 2. Lig'den %23,20 (s=58), 3. Lig'den %33,60 (s=84) sağlıklı ve >18 yaş gönüllü kadın futbolcu katılmıştır. Katılımcılara, demografik özellikler, genel sağlık durumları, bazı antropometrik ölçümler, sporcu beslenmesi bilgi düzeyini saptamak için“Sporcu Beslenmesi Bilgisi Ölçeği”(SBBÖ), beslenme alışkanlıkları, besin takviyesi kullanım durumları ve beslenme bilgi kaynakları bilgilerini içeren anket formu çevrim içi olarak uygulanmıştır. Kadın futbolcuların SBBÖ bilgi düzeyleri %27,00 oranında“zayıf”bilgi kategorisinde değerlendirilmiştir (1. Lig; %28,70, 2. Lig; %27,10 ve 3. Lig %24,40) (p>0,05). Beslenme ile ilgili bilgilere 'diyetisyen' aracılığıyla ulaşan sporcuların oranı %16,80 (1. Lig %21,30, 2.Lig %12,07 ve 3. Lig %14,28) olup,“diyetisyenlerden”beslenme bilgisine ulaşmak isteyen sporcuların oranı %46,40 (1. Lig %51,85, 2. Lig %51,72, ve 3. Lig %35,71) olarak tespit edilmiştir. Birinci Lig takımlarında diyetisyen bulunması ile katılımcıların toplam ve SBBÖ, Makrobesin, Sporcu Beslenmesi, Alkol alt boyut puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İkinci ve 3. Lig takımlarında diyetisyen bulunması ile SBBÖ toplam ve alt boyut puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak kadın futbolcuların takım diyetisyeninden beslenme danışmanlığı alma imkânlarının sağlanması sporcu beslenmesi bilgi ve dolaylı olarak beslenme programlarını pozitif yönde geliştirerek sporcuların genel sağlık, performans ve başarılarını daha ileri seviyeye taşınmasında yardımcı olacaktır. Kadın futbolcuların daha ayrıntılı beslenme bilgi ve alışkanlıkları, beslenme düzenleri gibi etkenler ve bu etkenlerin birbiriyle ilişkisini irdeleyen daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the athlete nutrition knowledge levels, nutritional habits, nutritional supplement usage and nutritional information sources of professional female football players. A total of 250 athletes participated in the study; from the 1st league 43,20% (n=108), from the 2nd league 23,20% (n=58), from the 3rd league 33,60% (n=84) healthy and >18 years old volunteers female football player. A questionnaire form including demographic characteristics, general health status, some anthropometric measurements,“Nutrition for Sports Knowledge Questionnarie”(NSKQ), nutritional habits, nutritional supplement usage status and nutritional information sources information was applied online to determine the knowledge level of athlete nutrition. The knowledge levels of female football players on NSKQ were evaluated in the“weak”knowledge category at a rate of 27,00% (1st league; 28,70%, 2nd league; 27,10% and 3rd league 24,40%) (p>0,05). The ratio of the athletes who reach the nutrition information through 'dietitian' is 16,80% (1st league 21,30%, 2nd league 12,07% and 3rd league 14,28%) rate was 46.40% (1st league 51,85%, 2nd league 51,72%, and 3rd league 35,71%). A positive and significant correlation was found between the presence of a dietitian in the first league teams and the participants' total and NSKQ, Macronutrients, Sports Nutrition, and Alcohol sub-dimension scores (p0,05). As a result, providing the women football players with the opportunity to receive nutritional counseling from the team dietitian will help the athletes to take their general health, performance and success to a higher level by improving the knowledge of sports nutrition. There is a need for more comprehensive studies examining factors such as more detailed nutritional information and habits, dietary patterns of female football players and the relationship between these factors.