İş gücü farklılığı ve örgütsel çatışma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Kamu yönetimi bağlamında ampirik bir araştırma
Evaluation of the relationship between workforce diversity and organizational conflict: an empirical research in the context of public management
  1. Tez No: 834929
  2. Yazar: YASİN BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1990'lı yıllarda ortaya çıkan ve gün geçtikçe günümüz dünyasında örgütler için önemini artıran iş gücü farklılığı kavramı son zamanlarda oldukça ilgi çekici bir kavram haline gelmiştir. Özellikle örgütlerin örgütsel performanslarını artırıp rasyonel politikalarla örgütü belirlenen hedeflere ulaştırmak için bu kavram ön plana çıkmaktadır. Öte yandan örgütlerin işleyişini etkileyen diğer bir etmen olan örgütsel çatışma olgusunun da bu bağlamda önemi fazladır. Örgüt içerisindeki düzenin sağlanması, verimli hizmetlerin sunulması, belirlenen amaçlara ulaşılması vs. için örgütsel çatışmanın başarılı bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu iki olgunun başarısız şekilde yönetilmesi sonucunda örgütler için birçok olumsuz sonuç ortaya çıkabilmektedir. Bu bağlamda iş gücü farklılığı ile örgütsel çatışma arasındaki ilişkinin yaratabileceği etkilerin kamu personelleri açısından değerlendirilmesi, araştırılması gereken bir alan olarak görülmektedir. Bu çalışmada kamu personellerinin iş gücü farklılığına yönelik tutumlarını ölçerek örgütsel çatışma ile ilişkisini tespit etmek hedeflenmektedir. Bu amaçla uluslararası literatürde kullanılan örgütsel çatışma ve farklılık yönetimi ölçeği Türkçe 'ye çevrilerek kullanılmıştır. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde çalışan personeller üzerinde yapılan anket çalışması sonucunda, iş gücü farklılığı ile örgütsel çatışma arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of workforce diversity, which emerged in the 1990s and has become increasingly important for organizations in today's world, has recently become a very interesting concept. This concept comes to the fore especially in order to increase the organizational performance of the organizations and to reach the determined targets with rational policies. On the other hand, the phenomenon of organizational conflict, which is another factor affecting the functioning of organizations, is of great importance in this context. Ensuring order in the organization, providing efficient services, reaching the determined goals, etc. Organizational conflict needs to be successfully managed. As a result of the unsuccessful management of these two phenomena, many negative consequences may arise for organizations. In this context, it is seen as an area that should be investigated that the effects of labor force diversity on organizational conflict should be evaluated in terms of public personnel. In this study, it is aimed to determine the relationship with organizational conflict by measuring the attitudes of public personnel towards workforce diversity. For this purpose, the organizational conflict and diversity management scale used in the international literature was translated into Turkish and used. As a result of the survey conducted on the personnel working at Erzurum Atatürk University, it was determined that there is a significant relationship between the workforce diversity and organizational conflict.