Çeşitli şarküteri ürünlerinde fekal koliform aranması
Research on fecal coliform in various dilecatessen foods
- Tez No: 83493
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR HALKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEŞİTLİ ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİNDE FEKAL KOLİFORM ARANMASI T. Tuba İNAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği AnabUim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Jüri: Prof. Dr. Ayhan TEMİZ Jüri: Doç. Dr. Kamuran AYHAN Bu çalışmada çeşitli şarküteri ürünlerinde koliform / fekal koliform / E. coli aranması ve sayımı yapılmış, elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmış, Türk Standartları Enstitüsü tarafından gösterilen En Muhtemel Sayı (EMS) yöntemindeki fekal koliform testinin gerekli olup olmadığı araştırılmıştır. Analize alınan 100 örneğin 75 adedinde (%75) koliform grup mikroorganizma bulunduğu belirlenmiştir. Koliform mikroorganizma tespit edilen bu örneklerin 66 adedinde (%88) fekal koliform testi pozitif sonuç vermiş, bunların 56 adedinde (%85) ise E. coli bulunduğu saptanmıştır. E. coli bulunan 56 örneğin tamamı fekal koliform testinde pozitif sonuç vermiştir. Fekal koliform testinde pozitif sonuç veren 10 örnekte (%15) ise E. coli tespit edilememiştir. Fekal koliform testinde 44,5 °C 'da gelişip, gaz üretebilen 48 adet Enterobacter aerogenes, 12 adet Serratia spp 'in varlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak fekal koliform testi, vermiş olduğu sahte pozitif sonuçlar nedeniyle fekal bulaşmanın göstergesi olarak tatminkar bulunmamıştır. Fekal koliform testinde pozitif sonuç veren mikroorganizmaların % 85 'inde E coli tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile gıdalarda fekal koliform aranmasının gerekli olmadığı, bunun yerine E. coli aranmasının yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. 1999, 55 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Koliform, fekal koliform, E coli
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Research on Fecal Coliform in Various Delicatessen Foods T. Tuba İNAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Jury: Prof. Dr. Ayhan TEMİZ Jury: Assoc. Prof. Dr. Kamuran AYHAN Coliform, fecal coliform and E coli were detected and enumerated from various delicatessen food. In addition, the fecal coliform test notified in official Turkish Standadization Institute whether it is necassary or not. Coliform/fecal coliform/ E. coli were enumerated in accordance with official analysis methods, and the results were compared to each other. 100 samples were screened and it was determined that 75 of the samples had coliform bacteria. Thus 75 samples were further analyzed for determination of fecal coliform and E. coli. 66 of 75 (88%) samples gave positive results for fecal coliform test and E. coli were determined in 56 of 66 (85%) samples. In 10 samples could not be determined E. coli although it gave pozitive results in fecal coliform test. It was determined that non-fecal microorganisms grew and could produce gas in the fecal coliform test. In Conclusion, fecal coliform test was not found satisfactory as an indicator of fecal contamination because of its false positive results. E. coli was determined in 85% of the samples which have given positive reaction in fecal coliform test. Since all the samples had contained E coli, it was cocluded that anlysis of fecal coliform is not necessary. Determination off. coli only could be enough to obtain accurate results for the detection of fecal contamination. 1999, 55 pages KEY WORDS : Conform, fecal coliform. E coli. u