Azerbaycan edebiyatında mugam
Mugam in Azerbaijan literature
- Tez No: 834968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ KIZILTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya kültür mirasının da nadide cevherlerinden olan mugamlar, Azerbaycan musikisi ve edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Konuyla ilgili gerek halk gerek klasik gerekse klasik edebiyat ürünlerinden istifade günümüze kadar sayısız akademik çalışmalar yapılmıştır. Zamanımızda da devam etmekte olan bu çalışmaların çoğunluğunu üniversitelerin müzik bölümlerinde yapılanları teşkil etmektedir. Azerbaycan müziği tarihi ile eş olan mugam, musiki yanında söze de dayalı edebi bir tür adıdır. Her musiki eserinin ayrı bir tarihi olduğu düşünülürse bu hikâyenin iki ana kahramanı, güfte ve beste olmalıdır. Başka bir ifadeyle adı geçen ikili, birbirini bütünleyen birer musiki terimidir. Bu çalışmada daha önce konuyla ilgili literatür taramasında rastlanmayan klasik edebiyat ve halk edebiyatı nazım şekilleri ve türleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada ayrıca klasik edebiyat şairlerinin mugam ile yakın ilişkileri ve onların gazelleri ile okunan mugamlar, Azerbaycan'da mugam geleneği ve mugam türleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mugams, which are rare gems of the world cultural heritage, have an important place in Azerbaijani music and literature. Countless academic studies have been conducted on the subject, using folk, classical, and classical literature products. The majority of these studies, which are still ongoing in our time, are made in music departments of universities. Mugam, associated with the history of Azerbaijani music, is the name of a literary genre based on music as well as words. If it is thought that every musical work has a separate history, there should be two protagonists of this story, gufte and beste. In other words, the mentioned duo is a musical term that complements each other. In this study, the relation of classical literature and folk literature with verse forms and genres, which was not found before in the literature review on the subject, was examined. The study also provides information about the close relations of classical literature poets with mugam and the mugams recited with their ghazals, the tradition of mugam in Azerbaijan and the types of mugam.