Osmanlı klasik şairlerinin Çağatay Türkçesiyle yazdıkları şiirlerin dil özellikleri
The linguistic characteristics of the poems written by the Ottoman poets in Chagatai Turkish
- Tez No: 834976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ KIZILTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu lisansüstü tez çalışmasının konusu, Anadolu sahasındaki klasik Osmanlı şairlerinin Çağatay Türkçesi ile yazdıkları şiirlerdeki Çağatay Türkçesine ait dil unsurlarının incelenmesidir. Tez çalışması giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Çağatay Türkçesinin tarihsel süreci, bu dönemin Türkologlar tarafından yapılan tasnifi, Çağatay Türkçesi döneminin etki alanı ve Anadolu sahasına olan etkileri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Çağatay Türkçesinin dil özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı klasik şairlerinin Çağatay Türkçesi ile yazdıkları şiirlerin transkripsiyonlu metinleri verilerek dil özellikleri tespit edilmiş ve kelimelerin tahlili yapılmıştır. Tezin sonuç kısmında şiirlerin incelenmesi sonucunda ulaşılan ve şiirlerde en çok rastlanan Çağatay Türkçesine ait dil unsurları belirtilmiş, şairlerin yüzyıllara göre dağılımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of my master thesis is the study of the language elements of the Chagatai Turkish in the poems written by the Ottoman classical poets in the Anatolian field in the Chagatai Turkısh. My thesis work consist of the introduction and two parts. Chagatai language historical process, classification of this period by Turkologist, the area of influence of the period o the Anatolian field are emphasized in the introduction section. In the first chapter, the language features of Chagatai Turkish are given. In the transcripted texts of the poems written by the Ottoman classical poets in Chagatai Turkish, the language features were analyzed. In the conclusion part of the thesis, as a result of the examination of the poems, the language elements of the Chagatai Turkish, which are most common in the poems, were indicated and the distribution of the poets accorting centuries was given.