Çalışan kadınların ekonomik şiddet algısı: Ankara Keçiören örneği
Perception of economic violence among working women: The case of Keçioren, Ankara
- Tez No: 941542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERRA SEVDE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kadına yönelik şiddet, cinsiyet temelli fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddeti içeren bir geniş çerçevede yer almaktadır. Kadına yönelik şiddetin kökenleri, toplumsal cinsiyet rolleri ve patriarkal yapıların etkisiyle açıkça bağlantılıdır. Toplumsal cinsiyet bağlamında kadınların karşılaştıkları güç eşitsizlikleri, bu cinsiyet rollerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Marksist feminist kuram ise kadına yönelik şiddeti yalnızca bireysel bir sorun olarak değil, aynı zamanda toplumsal yapıların ve ekonomik sistemlerin bir sonucu olarak değerlendirmektedir. Marksist feminist bakış açısı, kadınların toplumda ikincil bir konumda olmalarının kökenlerini patriyarkal yapılar ve sınıf temelli eşitsizlikler üzerinden açıklamaktadır. Marksist feminist kurama göre çalışan kadınlar, hem ücretli iş gücünde yer alarak kapitalist sistemin üretim süreçlerine katkıda bulunmakta hem de ev içi emekleriyle bu sürecin yeniden üretiminde rol oynamaktadırlar; bu noktada, Marksist feminist kuram, kadınların çalışma yaşamındaki varlıklarını toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve patriarkal yapıların devamlılığı açısından kritik bir nokta olarak değerlendirir. Bu kapsamda araştırma, Marksist feminist bakış açısıyla çalışan kadınların ekonomik şiddet deneyimlerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak nitel yaklaşımla gerçekleştirilen çalışma, Ankara ili Keçiören ilçesinde yaşayan ve aktif olarak çalışan 30 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, kadına yönelik şiddetin sadece bireysel bir sorun olmadığını, toplumsal bir problem olarak ele alınması gerektiğini, çalışma yaşamında bulunulmasının ekonomik şiddeti ve kadının ev içi rollerden sorumlu olmasını engellemediğini, ayrıca para kontrolü ve harcamaların eş kontrolünde bulunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak araştırma, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve ataerkil yapıların kadına yönelik şiddeti nasıl beslediğini ortaya koymakta ve toplumda farkındalık yaratma ihtiyacını vurgulamaktadır. Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için geniş kapsamlı sosyo-ekonomik çözümler geliştirilmesinin gerekliliği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women encompasses a broad framework that includes gender-based physical, sexual, economic, and psychological violence. The roots of violence against women are clearly linked to gender roles and the influence of patriarchal structures. In the context of gender, the power inequalities women face emerge as a result of these gender roles. The Marxist feminist theory views violence against women not only as an individual issue but also as a consequence of social structures and economic systems. From a Marxist feminist perspective, the secondary position of women in society is explained through patriarchal structures and class-based inequalities. According to this theory, working women contribute to the capitalist system through paid labor and also play a role in the reproduction of this system through their unpaid domestic labor. Marxist feminist theory sees women's presence in the workforce as a critical point in the continuation of gender inequality and patriarchal structures. In this context, this study aims to analyze the experiences of economic violence among working women from a Marxist feminist perspective. Conducted using a qualitative approach with semi-structured in-depth interviews, the research involved 30 actively working participants residing in Keçiören district of Ankara. The research findings reveal that violence against women is not merely an individual issue but should be addressed as a societal problem. They also show that participation in the workforce does not prevent economic violence or relieve women from domestic responsibilities, and that financial control and spending are often under the supervision of their spouses. In conclusion, this study demonstrates how gender inequality and patriarchal structures perpetuate violence against women and highlights the need to raise awareness in society. It emphasizes the necessity of developing comprehensive socio-economic solutions to prevent violence against women.