Musavver Terakki Dergisi (Yedinci sene) inceleme- dizin-seçilmiş metinler
Musavver terakki journal (seventh year) review-index-selected texts
  1. Tez No: 835005
  2. Yazar: RUMEYSA GÖKÇEN ZEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde başlayan matbuat hareketleri yenileşmenin öncüsü olmuştur. Gazete ve dergiler içinde bulunduğu dönemin tarihi, siyasi, sosyo-kültürel ve ekonomik özellerini yansıtır. Osmanlı Devleti'nin 34. padişahı sultan 2. Abdülhamit literatürde istibdadı ile bilinmektedir. Bu baskıcı yönetimden nasibini gazete ve dergiler de almıştır. 1897 yılında yayım hayatına başlayan Musavver Terakki, fennî ve edebî resimli bir Osmanlı dergisidir. Bu çalışmada derginin (7. senesinin) Miladi 14 Nisan 1904 – 20 Nisan 1905 tarihlerine ait 1-48. nüshaları incelenmiştir. Derginin Latin harfli bir baskısı yoktur. Millî Kütüphane, Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Seyfettin Özege Koleksiyonu ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi Hakkı Tarık Us Koleksiyonu'ndan Arap harfli nüshalarından yararlanılmıştır. İstibdatın yoğun olduğu yıllarda çıkan Musavver Terakki'de edebî eser ve eserlere dair değerlendirmeler önceki yıllara göre azdır. Bu yönüyle derginin diğer yıllarından ayrılır. Japon – Rus Savaşı'nın etkisi matbuatta hissedilmiş ve savaşa dair birçok şey dergide paylaşılmıştır. Fennî ve haber yazılarıyla birlikte resim ve fotoğraf da daha çok neşredilmiştir. Bu çalışma 3 bölüm halinde yapılmıştır. Giriş bölümünde Abdülhamit Dönemi'ne ve matbuat tarihine dair bir panaroma çizilmiştir. Birinci bölümde derginin kimlik bilgileri, yayın politikası, yazar kadrosu, şekil ve muhteva özellikleri tespit edilmiştir. İkinci bölümde sistematik, alfabetik ve konularına göre dizin hazırlanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise seçilmiş metinler ve sonuç mevcuttur. Bu araştırma ile Musavver Terakki dergisinin Abdülhamit Dönemi'ni nasıl ve ne ölçüde yansıttığı, yayın politikasında belirttiği hususlara uygunluğu, şekli ve muhteva özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The press movements that started in the last era of the Ottoman Empire became the pioneer of innovation. Newspapers and magazines reflect the historical, political, socio-cultural, and economic characteristics of the period they are in. Sultan Abdulhamid II, the 34th sultan of the Ottoman Empire, is known for his tyranny in the literature. Newspapers and magazines also got their share of this oppressive administration. Musavver Terakki, which started its publishing life in 1897, is an Ottoman magazine with scientific and literary illustrations. In this study, 1-48 of the journal (of the 7th year) dated April 14, 1904 – April 20, 1905. copies were examined. The journal does not have a Latin letter edition. Arabic letters were used from the National Library, Atatürk University Central Library Seyfettin Özege Collection, and Beyazıt State Library Hakkı Tarık Us Collection. In Musavver Terakki, which happened in the years of intense oppression, the evaluations of literary works and works are less than in previous years. In this respect, it differs from the other years of the journal. The effect of the Japanese-Russian War was felt in the press and many things about the war were shared in the magazine. Along with scientific and news articles, pictures and photographs were also published. This study contains three parts. In the introduction, a panorama about the Abdulhamid Period and the history of the press is drawn. In the first part, the identity information, publication policy, author staff, shape, and content features of the journal were determined. In the second part, a systematic, alphabetical, and subject index has been prepared. In the third and last part, selected textbooks and judgments are known. With this investigation wherewith and to what extent Musavver Terakki magazine reflects the Abdülhamid Period, its conformity with the issues stated in its publication policy, its form, and content features were evaluated.