Numerical investigation of helicopters avionics bay cooling system with different altitude conditions
Helikopterler aviyonik bölme soğutma sisteminin farklı irtifa koşullarında sayısal incelemesi
  1. Tez No: 835006
  2. Yazar: ÇAĞAN AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖZGİRGİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Helikopterlerin aviyonik bölmesi soğutma sisteminin sayısal incelemesi yapılmıştır. Belirtilen sistemde, aviyonik bölme taze dış havayı bir fan tarafından alarak içerideki ekipmanı soğutur ve ardından çevreye geri verir. Fan ve çıkış yeri konumlarının seçimi, belirli ekipman etrafında sıcak bölgelerin dağılımını etkileyebilir. Fanın, aviyonik ekipmanın sıcaklığını kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak için yeterli soğutma sağlaması son derece önemlidir. CFD analizi yer seviyesinde ve 8000 feet yükseklikte gerçekleştirilmiştir ve böylece soğutma kapasitesinin irtifanın etkileri görülmüştür. Üç farklı soğutma kapasitesine sahip fan kullanılarak yer seviyesinde en uygun fan seçilmiştir. Deneyde kullanılan fanın soğutma performansı 8000 feet yükseklikteki analizde kullanılmıştır. Ayrıca, çıkış yerinin etkilerini belirlemek için üç farklı çıkış yeri kullanılmıştır. Analizde kullanılan çıkış yerleri, bölmenin taban duvarı, yan duvarı ve üst duvarıdır. Sonuç olarak, belirtilen sistem için uygun çıkış yerleri ve fan bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Numerical investigation of helicopters avionics bay cooling system is carried out. In the specified system, the avionic compartment receives fresh ambient air through a fan, which cools the equipment inside before expelling it back into the surroundings. The choice of fan and outlet locations can influence the distribution of hot zones around certain equipment. It is crucial for the fan to ensure a substantial cooling to effectively maintain the temperatures of the avionics equipment within acceptable limits. CFD analysis performed at the ground and at 8000 feet altitude to see the effects of altitude for cooling capacity. There are three different fans with three different cooling capacity is used to find the optimal one on the ground and the one which has most suitable about the cooling performance is used in the analysis at the 8000 feet. Moreover, three different outlet locations are used to find the effects of avionics bay cooling of changing the locations of outlet. The outlet locations used in the analysis are the floor wall, side wall and upper wall of the compartment. In conclusion the most suitable outlet locations and fan is found for the specified system.