Graf teorisinde cebirsel bağlantılılık ve rezistans mesafesi
Algebraic connectivity and resistance distance in graph theory
- Tez No: 835023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin hazırlanmasında kullanılan başlıca kaynak, Bapat (2014)'in“Graphs and Matrices”kitabıdır. Esas itibariyle bizim yaptığımız, tezin başlığından da anlaşılacağı üzere,“graf teorisinde cebirsel bağlantılılık ve rezistans mesafesi”kavramlarını anlamak ve anlatmak için, söz konusu kitabın sekizinci, dokuzuncu ve onuncu bölümlerini Türkçeye çevirmekten ibarettir. Fakat tabi ki motamot bir çeviri yapılmamış, hemen her ispat daha ayrıntılı bir şekilde yazılmış ve kitabın okuyucuya bırakılan birçok kısmı şerh edilerek konu daha anlaşılır bir şekilde sunulmuştur. Ayrıca, belirtilen bölümlerin anlaşılabilmesi için ön şart durumunda olan matris teorinin ve graf teorinin temel tanım ve teoremleri, mevzubahis kitabın birinci bölümü ve Nica (2018)'in birinci ve ikinci bölümleri kullanılarak, tezin ilk bölümünde verilmiştir. Bunlara ek olarak, kaynaklar kısmında listelenmiş olan makalelere de başvurulmuştur. Ana hatlarıyla özetlemek gerekirse: İkinci bölümde, cebirsel bağlantılılık konusu ayrıntılı bir şekilde işlenmiş, bu kavramla ilgili olarak ağaçların bir sınıflandırılması sunulmuş ve cebirsel bağlantılılık için bazı alt ve üst sınırlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir grafın mesafe matrisi ile ilgili tanım ve teoremler verilmiş, bir ağacın mesafe ve Laplace matrisleri ele alınmış ve bir ağacın mesafe matrisinin karakteristik değerleri çalışılmıştır. Dördüncü bölümün ilk alt bölümüde, rezistans mesafesi kavramı tanıtılmış ve gerçekten de bir mesafe fonksiyonu olduğu gösterilmiştir; ikinci alt bölümünde, ağ akışları konusuna değinilmiş ve son alt bölümünde, rezistans matrisinin temel özellikleri incelenmiştir. Tezin beşinci, sonuç ve önerilerden önceki son bölümünde ise, mevzubahis kitabın ilgili bölümlerinin sonundaki notlar kullanılarak, tezin konusu ile ilgili kısa bir literatür taraması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main source used in the preparation of this thesis is the book by“Graphs and Matrices”, by Bapat (2014). Essentially, what we do is to translate the eighth, ninth and tenth chapters of the mentioned book into Turkish in order to understand and explain the concepts of“algebraic connectivity and resistance distance in graph theory”, as the title of the thesis suggests. But of course, no literal translation was made; almost every proof was written in more detail, and some parts of the book that were left to the reader were explained and the subject was presented more understandably. In addition, the basic definitions and theorems of matrix theory and graph theory, which are prerequisites for understanding the mentioned chapters, are given in the first chapter of the thesis, using the first chapter of the aforementioned book and the first and second chapters of Nica (2018). In addition to these, the articles listed in the references were also consulted. To summarize: In the second chapter, the subject of algebraic connectivity is discussed in detail, a classification of trees is presented related to this concept, and some lower and upper bounds for algebraic connectivity are given. In the third chapter, definitions and theorems about a distance matrix of a graph are given, distance and Laplace matrices of a tree are discussed, and characteristic values of the distance matrix of a tree are studied. In the first section of the fourth chapter, the concept of resistance distance is introduced and it is shown that it is indeed a distance function; in the second section, the subject of network flows is discussed, and in the last section, the basic properties of the resistance matrix are examined. In the fifth chapter of the thesis, before the conclusions and recommendations chapter, a brief literature review on the subject of the thesis is presented by using the notes at the end of the relevant chapters of the mentioned book.