مباحثی در گراف دوبخشی مقسوم علیه ضرب مجموعه ها و طرح هاي وابسته
Tamsayı alt kümelerinin çarpımının iki parçalı ortak bölen grafı ve ilişkilendirme şemaları
- Tez No: 816716
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD ALI IRANMANESH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Farsça
- Üniversite: Yazd University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çeşitli cebirsel yapılarla ilişkili graflar, etkin bir şekilde araştırılmış ve son dönemde birçok ilgi çekici sonuç elde edilmiştir. X, pozitif tamsayıların bir alt kümesi ve xє X olsun. Π(x) ile, x'nın tüm asal bölenlerin kümesini kastediyoruz. X*:=X\{1} olsun. Bu durumda, X'in asal grafı, ortak bölen grafı ve iki parçalı ortak bölen grafı, sırasıyla Δ(X), Г(X) ve B(X) ile ifade edilir ve aşağıdaki belirtilen şekilde tanımlanır: Asal graf, X kümesinin öğelerini bölen tüm asal sayıların tepe kümesini gösteren bir graftır. X'in x gibi bir öğesi varsa, p ve q gibi iki köşe noktası bitişiktir, öyle ki pq, x'i böler. Ortak bölen grafı, X* köşe noktası kümesisni, aralarında asal değilse iki köşe noktası birleşecek şekilde gösteren bir graftır. İki parçalı graf, asal grafın ve ortak bölen grafın tepe kümesinin ayrışık bileşiminin köşe kümesini gösteren bir graftır. Ancak ve ancak p x'i bölerse, bir p öğesi bir x öğesine bitişik olur. Bu tezdeki temel amacımız, iki tamsayı alt kümesinin çarpımının iki parçalı ortak bölen grafı tanımlamak ve bazı özelliklerini araştırmaktır. Sonrasında, bu özellikleri sonlu grup teorisinde kullanacağız. Ortak bölen grafın genellemesine, IP-grafı denir. Bu tezin ikinci bölümünde, bu grafın iki parçalı sürümünü ele alıyor ve bazı özelliklerini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Graphs associated with various algebraic structures have been actively investigated and many interesting results have recently been obtained. Let X be a subset of positive integers and x ∈ X. By π(x), we mean the set of all prime divisors of x. Let X∗ := X \ {1}. Then the prime graph, common divisor graph and bipartite common divisor graph of X are denoted by Δ(X), Γ(X) and B(X), respectively, and defined as follow: The prime graph is a graph with the vertex set of all prime numbers dividing the elements of the set X. Two vertices like p and q are adjacent if there exists an element of X like x, such that pq divides x. The common divisor graph is a graph with the vertex set X∗, such that two vertices are joined if they are not coprime. The bipartite graph is a graph with the vertex set of the disjoint union of the vertex set of the prime graph and the vertex set of the common divisor graph. An element p is adjacent to an element x, if and only if p divides x. Our main purpose in this thesis is to define the bipartite common divisor graph of the product of two integer subsets and investigate some of its properties. Then we will use these properties in the finite group theory. A generalization of the common divisor graph is called IP-graph. In the second part of this thesis, we introduce the bipartite version of this graph and investigate some of its properties.