0-5 Yaş Grubu Çocuğu Olan Annelere Ateş Yönetimi İçin Verilen Eğitimin Etkinliğinin Değerlendirilmesi
Evaluatıon of the effıcıency of the traınıng gıven to mothers wıth 0-5 age group chıldren for fever management
  1. Tez No: 835025
  2. Yazar: DEMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİYE BARIŞ EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma 0-5 yaş grubu çocuğu olan annelere ateş yönetimi için verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ocak 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nin Çocuk Servisi'nde yapılmıştır. Araştırmaya servise ateş şikâyetiyle yatışı yapılan 0-5 yaş grubu çocuğu olan 120 anne katılmıştır. Araştırmada girişim ve kontrol olmak üzere iki grup yer almıştır. Veriler“Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği”,“Ateş Yönetimi Bilgi Önermeleri Formu”ve“İzlem Formu”ile toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a randomized controlled experimental design type in order to evaluate the effectiveness of the education given to mothers have 0-5 age group children for fever management. The research was conducted in the Pediatric Service of Gebze Fatih State Hospital between January 2023 and April 2023. The study constituted 120 mothers with 0-5 age group children who were hospitalized with a fire complaint to the service. The research constitutes two groups. It is the initiative group that takes three days, 2 sessions per day, and a total of six sessions, and the control group that has not been implemented, except for the routine procedure of the service. Data were collected with the“Parental Fever Management Scale”,“Fever Management Information Statement Form”and“Follow-up Form”. The data were evaluated with appropriate statistical methods in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26.0 package program.