Akut pulmoner embolide EPAS-1'in tanısal ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic importance of EPAS-1 in acute pulmonary embolism
- Tez No: 835041
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İÇLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız pulmoner tromboemboli hastalarında başvuru anında bakılan laboratuvar parametreleri ve skorlama sistemlerine ek olarak hipoksi ile artışı kanıtlanan bir biyomarker olan EPAS-1 düzeylerinin tanı anında ve tedavi sonrasında değişimlerini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmamıza Kardiyoloji kliniğinde takip edilen tanı konulmuş 60 adet pulmoner emboli hastası ve Kardiyoloji polikliniğine muayene olup pulmoner embolisi olmayan benzer demografik özelliklere sahip 60 adet kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastalara başvuru anında belirlenen laboratuar parametreleri bakılmış, elektrokardiyografik, ekokardiyografik ölçümleri kaydedilmiştir. Ayrıca pulmoner emboli risk ve şiddet skorlamaları uygulanmış buna ek olarak EPAS-1 düzeyleri çalışılmıştır. Tedavi yanıtını belirlemek için 3 gün sonra EPAS-1 düzeylerinin kontrolü yapılmış ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Her iki grup arasında demografik özellikler, hipertansiyon, diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı ve akciğer hastalığı açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to reveal the changes in EPAS-1 levels, a biomarker proven to increase with hypoxia, at the time of diagnosis and after treatment, in addition to the laboratory parameters and scoring systems examined at the time of admission in patients with pulmonary thromboembolism. Materials and Methods: Our study included 60 diagnosed pulmonary embolism patients who were followed up in the Cardiology clinic and 60 control groups with similar demographic characteristics who were examined in the Cardiology outpatient clinic and did not have pulmonary embolism. Laboratory parameters determined at the time of admission were examined, and electrocardiographic and echocardiographic measurements were recorded. Additionally, pulmonary embolism risk and severity scores were applied and EPAS-1 levels were studied. To determine the treatment response, EPAS-1 levels were checked after 3 days and compared with the control group. Results: There was no difference between the two groups in terms of demographic characteristics, hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease and lung disease.