Prefabrik bir öngerilmeli TT-kirişin statik noktasal yükler altında kesme performansının belirlenmesi
Determining the shear performance of prefabricated TT-beams by static point loading test
- Tez No: 835057
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Öngerilmeli prefabrik betonarme elemanlardan olan TT-kirişler, ulusal ve uluslararası standartlara göre tasarlanırlar ve üretilirler. Geleneksel yerinde dökme döşemelere göre çok daha hızlı kullanıma alınabilirler. Öngerilmeli TT-kirişler ile daha küçük alanlı kesitler ile zati yük azalırken, daha büyük yükler karşılanabilmektedir. Bu çalışmada TT-kirişlerin noktasal yükler altında taşıma kapasitesinin deneysel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Gerçek boyutlarda (1:1 ölçekli) tasarlanmış öngerilmeli prefabrik bir TT-kirişin, statik yükler altındaki kesme performansı incelenmiştir. Deneyde kullanılacak eleman, üretilmiş mevcut imalatlar arasından örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Yapısal kaplama betonu dökülerek gerçek kullanım durumuna getirilmiştir. Deney numunesi üzerine ikinci bir TT-Kiriş ile 4 noktadan noktasal yük aktaracak şekilde statik yükleme yapılmıştır. Deney numunesi 2 aşamalı yüklemeye tabi tutulmuştur. İlk aşamada tasarımda belirlenen hareketli servis yüküne karşılık gelen statik yük, tasarım yükünün %85'i (0,85xPmax) ve tasarım yükü (1,0xPmax) altında davranışı incelenmiştir. İkinci aşamada deney numunesini ileri hasar durumuna taşıyacak yük miktarı (1,25xPmax) ile yüklenmiştir. İlk yükleme sonrasında, kiriş yüklü olarak 24 saat bekletilmiş ve sonrasında yük boşaltılarak, kalıcı deplasman miktarı ölçülmüştür. İkinci aşamada kiriş ileri hasar durumu oluşuncaya kadar deney devam ettirilmiştir. Kirişin tasarım yükleri altında performans olarak TS500 şartlarını ve tasarım şartlarını sağladığı görülmüştür. Ancak tasarım yükünün tekil olarak etki ettirilmesi ile aynı miktardaki yayılı yük durumuna göre daha büyük çekme ve kesme gerilmeleri oluştuğu, benzer performansı sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TT-beams, which are prestressed prefabricated reinforced concrete elements, are designed and produced according to national and international standards. They can be put into use much faster than traditional cast-in-place flooring. With prestressed TT-beams, smaller area sections can reduce the self-load while larger loads can be resist. In this study, it is aimed to experimentally determine the bearing capacity of TT-beams under concentrated loads. The shear performance of a prestressed prefabricated TT-beam designed in accordance with real practice (1:1 scale) under static loads was investigated. The element to be used in the experiment was selected by sampling method from among the existing productions. Structural topping concrete has been poured and brought to real use. Static loading has been made on the test specimen with a second TT-Beam to transfer applied load from 4 points. The test sample was subjected to 2 stages of loading. In the first stage, the behavior of the static load corresponding to the live service load determined in the design, under 85% of the design load (0.85xPmax) and under the design load (1.0xPmax) was conducted. In the second stage, the test specimen was loaded with the amount of load (1,25xPmax) that will carry the advanced damage state. After the first loading, the beam was kept loaded for 24 hours and then the load was unloaded and the permanent displacement was measured. In the second stage, the experiment was carried out until the beam advanced damage condition occurred. It has been observed that the beam resist TS500 requirements and design conditions in terms of performance under design loads. However, it has been observed that when the design load is applied individually, greater tensile and shear stresses occur compared to the same amount of distributed load, and it does not provide similar performance.