Havuçta (daucus carota L.) kök iriliğinin tohum verim ve kalitesine etkisi
Effect of root size on yield and quality of carrot (daucus carota L.) seeds
- Tez No: 83506
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAVUÇTA {Daucus carota L.) KÖK İRİLİĞİNİN TOHUM VERİM VE KALİTESİNE ETKİSİ Süleyman KAVAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ Jüri: Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ Doç. Dr. Nebahat SARI Doç. Dr. Koksal DEMİR Deneme 1997-99 yılları arasında havuçta (Nantes ve Brilliance çeşitlerinde) kök iriliğinin tohum verim ve kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla tohumluk kökler çap, boy ve ağırlık yönünden büyük, orta ve küçük olmak üzere 3 sınıfa ayrılmıştır. Deneme sonuçlarına göre kök iriliği her iki çeşitte de çiçeklenme süresi, tohum olgunlaşma süresi, bitki boyu, bitki başına çiçek kümesi sayısı, embriyo uzunluğu ve Brillliance çeşidinde tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, kökçük ve hipokotil boyu, çıkış hızı ve Nantes çeşidinde lg'daki tohum sayısı, anormal çim oranı üzerinde etkili bulunmuş, embriyosuz tohum oranı, çimlenme oranı, çimlenme hızı, normal çim oranı ve çıkış oranı üzerinde istatistiki düzeyde önemli bulunmamıştır. En yüksek tohum verimi ve çimlenme oranı Nantes çeşidinde (9.7 g/bitki, % 78.0) ve Brilliance çeşidinde (34.6 g/bitki, % 78.7) büyük kök gruplarından elde edilmiştir. 1999, 50 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Havuç, tohum verimi, kök iriliği, tohum kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF ROOT SIZE ON YIELD AND QUALITY OF CARROT (Daucus carota L.) SEEDS Süleyman KAVAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ Jury : Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ Assoc. Prof. Dr. Nebahat SARI Assoc. Prof. Dr. Koksal DEMİR This experiment was conducted between the years of 1997-99 to find out the effects of root size on seed yield and quality of carrot (Nantes and Brilliance cultivars). For this purpose, steckling roots are divided into three groups according to their diameter, length and weight as large size, medium size and small size. According to experiment results, steckling root size has been found influencive on flowering period, maturation of seeds, plant length, number of umbels per plant, embryo length and Brilliance cultivar seed yield, 1000 seed weight, radicle and plumule length, rate of emergence time and Nantes cultivar number of seeds per gram, abnormals seedling rate but from a statistical point of view it hasn't been found influencive embryoless seeds, germination rate, germination time, normal seedlings and emergence rate. Seed yield and germination rate were higher in large steckling size in Nantes (9.7 g/plant, 78.0 %) and Brilliance cultivar (34.6 g/plant, 78.7 %). 1999, 50 pages. KEY WORDS : Carrot, seed yield, root size, seed quality u