Halîl Ahmed Sehârenpûrî'nin Bezlü'l-mechûd şerhinde Azîmâbâdî'ye eleştirileri
Halîl Ahmed Sehârenpûrî's criticisms of Azîmâbâdî in his commentary on Bezlü'l-mechûd
- Tez No: 835063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Hindistan'da yaşamış farklı mezheplere mensup olan Sehârenpûrî ve Azîmâbâdî'nin biyografilerini verme ve Hanefî mezhebine bağlı olan Sehârenpûrî'nin Ebû Dâvûd'un“Sünen”i üzerine kaleme aldığı“Bezlü'l-mechûd”adlı eserini şerh ettiği sırada Ehl-i hadis mensubu olan Azîmâbâdî'ye yönelik yaptığı eleştirileri ve bu eleştirilerin sebebini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda XX. yüzyıl Hindistan'ının siyasî, sosyal yapısı da araşırmanın bir parçasıdır. Çalışmamız, Hanefî mezhebinin bir temsilcisi olan Sehârenpurî ile Ehl-i hadisin temsilcisi olan Azîmâbâdî'nin hadisleri yorumlama ve hüküm çıkarma noktasındaki farklılıklarına ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to shed light on the lives of Sehârenpûrî and Azîmâbâdî, who lived in India and belonged to different schools of thought, and the criticisms made by Sehârenpûrî, who adhered to the Hanafi school, against Azîmâbâdî, who belonged to the Ahl al-Hadith (followers of hadith) camp, during his commentary on Abu Dawud's Sunan, titled Bazl al-Majhood. In this context, the political and social structure of 20th century India is also part of the research. Our study aims to shed light on the differences in the interpretation and derivation of rulings from hadiths between Sehârenpûrî, a representative of the Hanafi school, and Azîmâbâdî, a representative of the Ahl al-Hadith camp.