Halîl b. Ahmed'in Arap dilindeki metot ve görüşleri
Khalīl ibn Aḥmad's methods and views in the Arabic language
  1. Tez No: 960957
  2. Yazar: SHABAN CHARIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET MARANGOZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma Halîl b. Ahmed'in Arap dilindeki metot ve görüşlerini ele almaktadır. Halîl b. Ahmed Arap dilinin tarih sahnesine çıkışı, sistemleşmesi ve kuruluşunda büyük rol sahibi olmuştur. Dönemin önde gelen alimlerinden ilim tahsil etmiş; Arap dil ilimlerinde ün salmış birçok alim yetiştirmiştir. Arap dili ve gramerinde ilkleri gerçekleştirmiştir. Arapçaya böylesine önemli ve özgün katkılar sunan Halîl b. Ahmed'le ilgili kapsamlı bir çalışmanın olmaması bizi bu çalışmayı yapmaya sevk etmiştir. Çalışmada tümevarım, analiz ve karşılaştırma metotları uygulanmıştır. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, çalışmanın konusu, önemi, metodu, Arap dilinin tanıtımı, ehemmiyeti, tarihî gelişimi ve sistemleşmesi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Halîl b. Ahmed'in hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri incelenmiştir. Bu bağlamda Halîl b. Ahmed'in hicrî 100–175 yılları arasında geçen hayatı, tarihî ve biyografik veriler çerçevesinde ele alınmıştır. Ayrıca Halîl'in ilmi kişiliği üzerinde durularak kaleme aldığı her bir eserin içeriği, ilme katkısı ve literatürdeki yeri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Halîl b. Ahmed'in dildeki metodu incelenmiştir. Arap dilinde izlediği metod ayrıntılı bir biçimde ele alınarak genel ilmî yöntemi, istidlâl ve istişhâd boyutlarıyla ortaya konularak analiz edilmiştir. Bu bağlamda biri Halîl'in istidlâl metotları, diğeri ise araştırma yöntemleri olmak üzere temel iki konu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Halîl b. Ahmed'in dildeki görüşleri incelenmiştir. Bu bölümde, Halîl b. Ahmed'in başta nahiv ve sarf olmak üzere fonetik, lügat ve diğer dil ilimleriyle ilgili görüşleri; kadim, müteahhir ve muasır kaynaklardan yararlanılarak ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında ise Halîl b. Ahmed'in Arap dilindeki metot ve görüşlerine dair genel mülahazalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the methods and views of Khalīl ibn Aḥmad regarding the Arabic language. Khalīl ibn Aḥmad played a major role in the emergence, systematization, and establishment of the Arabic language. He studied under the leading scholars of his time and trained many prominent figures who later gained renown in Arabic linguistics. He pioneered many innovations in Arabic language and grammar. The lack of a comprehensive study on such a significant and original contributor to Arabic motivated us to conduct this research. The study employs inductive reasoning, analytical, and comparative methods. It consists of an introduction and three main chapters. The introduction presents the subject, significance, and methodology of the study, as well as an overview of the Arabic language—its importance, historical development, and systematization. The first chapter investigates the life, scholarly personality, and works of Khalīl ibn Aḥmad. Within this context, his life between 100–175 AH is discussed through historical and biographical data. Furthermore, attention is given to his scholarly character, outlining the contents, academic contributions, and significance of each of his works within the literature. The second chapter analyzes Khalīl ibn Aḥmad's methodology in language. His methodological approach to Arabic is examined in detail, with a focus on his general scholarly methods, particularly aspects of reasoning (istidlāl) and citation (istishhād). Two main areas are highlighted: Khalīl's methods of inference and his research techniques. The third chapter explores Khalīl ibn Aḥmad's linguistic views. This chapter discusses his opinions on various fields of linguistics—primarily syntax (naḥw) and morphology (ṣarf), as well as phonetics, lexicography, and other language sciences—drawing on ancient, medieval, and modern sources. In the conclusion, general reflections are presented regarding Khalīl ibn Aḥmad's methods and views on the Arabic language.