Kentsel dönüşüm mevzuatı kapsamında kentsel dönüşüm uygulamaları ve arsa payının satışı
Urban transformation practices and land share sales within the scope of urban transformation legislation
  1. Tez No: 835083
  2. Yazar: ŞERİFE ALEYNA ÇAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UYUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de sıklıkla yaşanan irili ufaklı doğal afetlerin meydana getirdiği ağır sonuçlar, çoğunlukla afetin doğal sonuçlarından değil, afetin gerçekleştiği alanın ya da bu alanda bulunan yapıların mevcut durumlarından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de başta deprem olmak üzere yaşanan doğal afetlerin neticesinde meydana gelen ağır sonuçlar, yapıların can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanlara yapılması ya da alandan bağımsız olarak ekonomik ömrünü tamamlamış yahut ağır hasar görme riski taşıyan yapıların mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır. Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığı gözetildiğinde ülkemizde şiddetli bir depremin gerçekleşmesi her zaman ihtimal dahilindedir. Türkiyede'ki mevcut yapılaşma düşünüldüğünde böyle bir afet hâlinde, afet riski altındaki yapılara bağlı olarak kişilerin can ve mal güvenliklerinin büyük bir tehditle karşı karşıya kalacağı açıktır. Kanunkoyucu tarafından bu olumsuz sonuçların engellenebilmesi amacıyla, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hazırlanmış ve akabinde 6306 sayılı Kanun'un Uygulama Yönetmeliği yürürlüğe konulmuştur. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmeliği günümüz kentsel dönüşüm uygulamalarının esasını oluşturmakta ve riskli yapı, riskli alanları başta deprem olmak üzere doğal afetlere hazır hale getirmeyi amaçlamaktadır. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'da kanunun amacı doğrultusunda riskli alanlarda ve riskli yapılarda meydana getirilecek olan kentsel dönüşüm uygulamalarını hızlandırmaya ve bu uygulamaların gerçekleştirilmesini kolaylaştırmaya yönelik düzenlemeler yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'da riskli yapılarda gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm uygulama işlemleri açısından 2/3 çoğunluk yeterli görülmüştür. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereği Kanun'da aranan koşulların sağlanması hâlinde, hisseleri oranında paydaşların en az 2/3 çoğunluğu ile alınan karara katılmayan muhalif paydaşların arsa paylarının satışının Uygulama Yönetmeliği'nin 15/A maddesinde gösterilen usul doğrultusunda gerçekleştirilebilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The severe consequences of various natural disasters that frequently occur in Turkey are primarily caused not by the natural outcomes of the disasters themselves, but rather by the current conditions of the affected areas or the existing structures in those areas. The significant results that occur as a result of natural disasters in Turkey , especially earthquakes, stem from the construction of buildings in high-risk areas that pose a threat to life and property, or from the presence of structures that have either completed their economic lifespan or are at risk of severe damage, regardless of the specific location. Considering that Turkey is situated in an earthquake-prone zone, the possibility of a severe earthquake occurring is always present. Given the current state of urban development in Turkey, it is evident that in such a disaster, individuals' safety and property would be seriously endangered, particularly in buildings located in areas prone to disasters. To prevent these negative consequences, the Legislature has enacted the“Law on the Transformation of Areas at Risk of Disasters”numbered 6306, followed by the implementation regulations of the same law. The Law and its implementation regulations form the basis of contemporary urban transformation practices and aim to make risky structures and areas resilient to natural disasters, primarily earthquakes. They include provisions to expedite urban transformation practices in high-risk areas and buildings and facilitate their implementation. With this objective in mind, a 2/3 majority is deemed sufficient for urban transformation processes in risky buildings according to the Law on the Transformation of Areas at Risk of Disasters numbered 6306. As per the mentioned law, if the required conditions are met, it is possible to proceed with the sale of the land shares of dissenting stakeholders who did not participate in the decision made by at least a 2/3 majority of stakeholders, following the procedure outlined in Article 15/A of the Implementation Regulation.