Dijital oyun müzikleriyle desteklenmiş müzik öğretimine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on music teaching supported by digital game soundtracks
- Tez No: 835082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmenlerinin, dijital oyun müziklerinin müzik eğitimi alanında kullanılmasına yönelik görüşlerinin alınması, müzik eğitimi sürecine olabilecek etkilerinin ortaya konması ve bu görüşler doğrultusunda müzik eğitimi alanına, dijital oyun müziklerinin farkındalığı, işlevi, önemi ve olası gerekliliği konularında farklı bir bakış açısı kazandırmaktır. Araştırmanın deseni tarama deseni olarak kurgulanmış olup, çalışma grubunun belirlenmesinde amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu ilindeki 48 okulda görev yapan 71 müzik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen nicel veri toplama aracı, çalışma grubunu oluşturan öğretmenlere ''Google Formlar'' aracılığıyla anket halinde uygulanmıştır. Ankete verilen yanıtlar gruplanarak tablolaştırılmış, elde edilen veriler ise yüzde-frekans değerleri kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularından yola çıkarak çalışma grubunu oluşturan müzik öğretmenlerinin yarısına yakınının dijital oyun müziklerine ilişkin bilgi düzeylerini yetersiz buldukları; dijital oyun müziklerinin müzik eğitimindeki kazanımlara uygun olarak derse katılım isteği, öğrenme isteği, öğrenim süreci ve öğrenme düzeyi konularında işlevsel olabileceği ve gelecekte geliştirilebilecek programlarda, ders içeriklerinde yer alabileceğiyle ilgili sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to take the opinions of music teachers about the use of digital game music in the field of music education, to reveal the effects with these opinions, that may be on the music education process, and to gain a different perspective on the awareness, function, importance and possible necessity of digital game soundtracks in the field of music education. The design of the research was designed as a scanning design and used the purposive sampling method. The sample group consisted of 71 music teachers working in 48 schools in Bolu. The quantitative data collection tool developed by the researcher was applied to the teachers who formed the sample as a questionnaire via“Google Forms”. The answers given to the questionnaire were grouped and tabulated, and the obtained data were interpreted using percentage-frequency values. Based on the research findings, nearly half of the music teachers in the sample found their knowledge level about digital game music insufficient; It has been concluded that digital game soundtracks can be functional in terms of willingness to participate in the lesson, willingness to learn, learning process and learning level in accordance with the achievements in music education, and that they can be included in the content of the educational programs that can be developed in the future.