How do the human resources practices affect the performance of the employees of the international committee of the red cross in Syria
İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının Suriye'deki uluslararası Kızılhaç komitesi çalışanlarının performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 835089
  2. Yazar: BAHJAT KEKHIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. YEŞİM PINAR SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, Suriye'deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) gibi yüksek baskı ortamında İKY uygulamalarının işçi çıktısını nasıl etkilediğini analiz etmektir. Bu çalışma, İKY anlayışımızı genişleterek ve işletmelerde İKY prosedürlerinin verimliliğini artırmak için faydalı bilgiler ve fikirler sağlayarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Birincil veriler ICRC çalışanlarından anket anketi aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, İKY uygulamalarının ICRC çalışanlarının motivasyonu ve performansı üzerinde önemli doğrudan etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Psikolojik güvenlik ise çalışanın motivasyonu ile performansı arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Öte yandan, çalışanın motivasyonu, İK Uygulamaları ile çalışanın ICRC'deki performansı arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmektedir. Bu çalışma, ICRC'nin güçlü İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarına öncelik verme ve bunlara yatırım yapma ihtiyacını vurgulamaktadır. Kuruluş, mükemmel insan kaynakları yönetimi stratejileri kullanırsa, çalışanın üretkenliğini ve memnuniyetini artırır. Sonuç olarak bu konuda çalışma yapılması alana önemli bir katkı sağlayacak ve mevcut çalışmanın özgünlüğüne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyses how HRM practices affect worker output in a high-pressure setting like the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Syria. This study contributes to the literature by expanding our understanding of HRM and providing useful insights and ideas for improving the efficiency of HRM procedures in businesses. Primary data was collected from ICRC employees through survey questionnaire. Findings show that HRM practices have significant direct impact on motivation and performance of ICRC employees. Meanwhile psychological safety mediates the relationship between employee's motivation and employee's performance. on the other hand, employee's motivation partially mediates the relationship between HR Practices and employee's performance at ICRC. This study highlighted the need of the ICRC prioritizing and investing in strong Human Resource Management practices. If the organization uses excellent human resource management strategies, it enhances the employee's productivity and satisfaction. As a result, doing study on this issue would make a substantial addition to the area and contribute to the uniqueness of current work.