Ahmed b. Ömer el-Ezherî eş-Şâfiî'nin (ö. 1151) Gâyetü'l-Murâd Limen Kasural Himmetuhû mine'l-îbâd îsimli eserinin tahkik ve analizi
غاية المراد لمن قصرت همته من العباد لأبي العباس أحمد بن عمر الدَّيرَبيّ (ت. 1151ه): دراسة وتحقيقاً
  1. Tez No: 835096
  2. Yazar: MOHAMMED NAFEA IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HANEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde Ebu'l-Abbâs Ahmed b. Ömer ed-Deyrabî'nin (ö. 1151) Gâyetü'l-Murâd Limen Kasurat Himmetuhû Mine'l-Ibâd isimli Şâfiî fıkhına dair eşsiz bir eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Müellif eserde ümmü'l-veledle alakalı özgürleştirme, satma, rehin, istifade etme nesep vb. gibi fıkıh kitaplarında yer alan konuları ele almıştır. Araştırmanın önemi, Deyrabî'nin ilmi konumundan kaynaklanmaktadır. Müellifin Şâfiî fıkhındaki konumu ve eserleri şerh etmedeki becerisine delalet eden birçok kitap ve risalesi mevcuttur. Eserin belli bir konuyla ilgili olmasına rağmen nadir bulunan kaynaklara yapılan atıflar, eserde yer alan birçok fıkhi görüş, deliller ve hilaf ilmine dair bilgiler kitabın önemini artırmıştır. Müellif alimlerin farklı görüşlerini nakletmiş, ayrı düşündükleri konuları beyan etmiştir. Araştırmada Ezher Kütüphanesinde yer alan iki yazma nüsha esas alınmıştır. İmam Deyrabî'nin şahsi ve ilmi hayatı yazılırken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Konuyla ilgili fıkhi görüşlerin bir araya getirilmesi, istidlâl ve tercihte fakihin hangi metodu kullandığını ortaya koyacak şekilde hükmün açıklanmasında betimleyici analitik tümevarım yöntemi tercih edilmiştir. Metnin yazılması ve dipnotta yorumlanmasında talik ve tahkik yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Eser Deyrabî'nin ümmü'l-veledle ilgili yapmış olduğu bir şerh çalışmasıdır. (Satım, rehin, özgürleştirme, nesep, çocuklarının ve efendilerinin hükümleri) Zekeriye el-Ensârî'nin Şerhu Kitâbi't-Tahrîr isimli eserinin son bölümünden seçilerek oluşan eserde meseleler kısa ve sağlam bir şekilde ele alınmıştır. Eser bu yönüyle memzûc şerhler kategorisinde sayılabilir. Zira müellif eserde metin ile şerhi birbirlerinden ayırmadan iç içe vermiştir. Bahsedilen konuyla ilgili Mâverdî, Begavî, Nevevî, İbn Raf'a ve Zerkeşî gibi Şâfiî alimlerin görüşleri verilmiştir. Zaman zaman naklettiği görüşleri eleştirmiş, görüşleri tartışarak istidlâl ve fıkhi kaidelere uygun olanını tercih etmiştir. Araştırma Deyrabî'nin eserinin kaynaklar yönüyle zengin olduğunu kanıtlamıştır. Müellif, Ramlî, İbn Hacer, Hatîb Şerbînî gibi mezhebin önemli alimlerinden nakiller yapmıştır. Lügat ve nahiv konularına önem vermiş, müşkil lafızlar konusun üzerinde durarak doğru harekeyi sarf yönüyle izah ederek tespit etmiştir. Şerhü't-Tahrîr isimli eser geçen bazı kelimelerin irabı üzerinde durmuştur. Müelilfin yaşadığı dönemde ortaya çıkan, cevap verilmesi gereken yeni meseleler ele alınmış, bu konular hocaları et-Tûhî, el-Beşîşî ve eş-Şebramlesî ile tartışmıştır. Özetle eser, Deyrabî'nin fıkhi konumu, istidlâl ve tercih konularındaki maharetine delalet etmektedir. Fıkıh, hadis, ferâiz, siyer, itikat, astronomi ve tıp gibi çeşitli ilimlerde kaleme aldığı çok sayıda eserde ortaya çıkan ansiklopedik bir kültüre sahip olması ve kendisine ait olmayan bir şey isnat edilerek sahtekarlığa düşmekten sakınması, kitabına büyük bir ilmî değer kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to study and investigate a valuable scientific work in the Shafi'i jurisprudence, which is“Ghayat Al-Murad Liman Kasurat Himmatuhu Min Al-İbad”by the scholar and jurist Abi al-Abbas Ahmad ibn Omar al-Dirbi (d. 1151 AH), In which the author collected the issues of children's mothers, ie: manumission, sale, mortgage, enjoyment, inheritance and separate issues scattered from books and literature, The importance of the study comes from Al-Dairabi's scientific standing, as the author has many books and treatises on the jurisprudence of Imam Al-Shafi'i, which indicates his position in this school of thought as a collector, commentator, inference, and preponderant, as well as from the scientific value of the manuscript, including the rare sources that the author stood on and quoted from, and its inclusion of many jurisprudential opinions, evidence, controversies, and quotes, in addition to being limited to one topic - which is the issues of children's mothers - in which he collected the various sayings of scholars and died. teams their issues in it. This study relied on two copies of the manuscript in the Al-Azhar Library in Egypt, and the study followed the descriptive-historical approach: when tracing the biography and scientific of the scholar Al-Derbi, and the descriptive-inductive-analytical approach: when extrapolating the jurisprudential issues contained in the book Ghayat al-Murad, and related rulings, and analyzing them to find out the jurist's approach in deduction and weighting, and the approach in investigating the heritage and commenting on it in the investigated text. The book of Sheikh al-Faqih al-Dairabi included an explanation of the issues of children's mothers (selling them, mortgaging them, emancipating them, inheriting them, ruling their children, and their masters), as the author chose it from his conclusion on the explanation of the book of liberation by Zakariya al-Ansari, so he was brief and masterful in presenting the article, the issues' heads, and their ramifications. The book is also considered one of the types of mixed explanations, as the author mixes the text and the explanation without separating them, in which he presented the sayings of the imams of the Shafi'i jurists on previous issues, such as: Al-Mawardi, Al-Baghawi, Al-Nawawi, Ibn Al-Rifa'a, Al-Zarkashi and others, Rather, the author corrected in many places these sayings, and discussed those opinions and weighed them by presenting analogues and relying on jurisprudential rules. The study showed that the book of al-Derbi is rich in sources, as the author quotes the books of the imams of the sect, such as: al-Shams al-Ramli, Ibn Hajar, al-Shihab al-Qalubi, al-Khatib al-Shirbiny. The author also took care of linguistic and grammatical issues, as he used to stand on difficult words and set them exactly right, explaining their morphological derivation and meaning and the reasons for its position in the syntax in some of the words of the book Sharh al-Tahrir, The book is also distinguished by its presentation of some of the incidents and urgent issues of his time and the discussion of these issues with his sheikhs, such as: Al-Toukhi, Al-Bashbishi, and Al-Shabramalsi. In sum, the book reflects the scientific personality of the jurist al-Dairabi, his good ability to infer and suggest weighting, and that he enjoys an encyclopedic culture that appeared in the large number of works he authored in various sciences such as jurisprudence, then hadith, impositions, the Prophet's biography, belief, astronomy and medicine, as well as his piety from falling into fraud attributing something to him that is not his, which gives his book great scientific value.