Uygurların din değiştirmesinin siyasi ve sosyoekonomik sonuçları
The political and socioeconomic results of the religious conversions of Uyghurs
- Tez No: 835102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER SOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tezin konusu Orhun Uygur Kağanlığı ile Turfan ve Kansu Uygur Devletleri döneminde yaşanan dini dönüşümlerin ortaya çıkardığı siyasi ve sosyoekonomik sonuçların ortaya konulmasıdır. Uygurlar, kağanlıklarını kurdukları dönemde Eski Türk Dini'ne mensup iken kısa bir süre sonra Çin'deki An Lu-shan isyanı sürecinde Manihaizm ile tanışmış ve bu din devletin resmi dini halini almıştır. Uygur Kağanlığının yıkılmasının ardından Turfan ve Kansu'ya giden Uygurlar buralarda yeni devletler kurmuşlardır. Bu devletlerin ilk dönemlerinde Uygurlar arasında Eski Türk Dini ve Manihaizm inancı yaygınken bu dinler yerlerini zamanla Budizm'e bırakmışlardır. Uygurlar arasında bu süreçler boyunca kısmi olarak Nastûrîlik ve İslamiyet de kabul görmüştür. Uygurların yaşadıkları dini dönüşümler beraberinde siyasi ve sosyoekonomik sonuçları da getirmiştir. Bu bağlamda siyasi açıdan etkileri hanedan değişimi, hükümdar isimlerinde kullanılan yeni ifadeler, komşu devletler ile ilişkilerdeki sonuçlar ve savaşma kabiliyetleri üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkileri irdelenmiştir. Din değiştirmenin ortaya çıkardığı sosyoekonomik sonuçlar ise şehirlileşmeleri, edebi yansımaları, üretim faaliyetleri, ticaret ve maliye kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to reveal the political and socio-economic consequences of the religious transformations during the Orkhon Uighur Khaganate and the Turfan and Kansu Uighur States. While the Uighurs belonged to the Old Turkic Religion at the time, they founded their kaganate, they soon became acquainted with Manichaeism during the An Lu-shan rebellion in China and this religion became the official religion of the state. After the collapse of the Uighur Khaganate, the Uighurs went to Turfan and Kansu and established new states there. In the early periods of these states, while the belief in the Old Turkic Religion and Manichaeism was widespread among the Uighurs, these religions were replaced by Buddhism over time. Nestorianism and Islam were also partially accepted among the Uighurs during these processes. The religious transformations of the Uighurs also brought political and socio-economic consequences. In this context, the political effects are examined in terms of dynastic change, new expressions used in the names of rulers, the consequences in relations with neighbouring states, and the positive or negative effects on their ability to fight. The socio-economic consequences of religious conversion were evaluated within the scope of urbanisation, literary reflections, production activities, trade and finance.