Dijital dönüşümün örgütsel inovasyon üzerindeki etkisinde stratejik yönetim ve dönüşümcü liderliğin aracılık rolü
The impact of digital transformation on organizational inovation the intermediate role of strategic management and transformational leadership
- Tez No: 835106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Dijital dönüşüm, stratejik yönetim, dönüşümcü liderlik ve örgütsel inovasyon, 21. yüzyılın karmaşık ve hızla değişen iş ortamında örgütlerin başarısı için kritik unsurlardır. Bu kavramlar arasındaki ilişkilerin anlaşılması, örgütlerin rekabetçiliklerini sürdürmek ve pazarlarında öncü olmak için bazı fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, dijital dönüşümün örgütsel inovasyon üzerindeki etkisini araştırmak ve bu etkinin stratejik yönetim ve dönüştürücü liderliği aracılığıyla nasıl gerçekleştiğini incelemektir. Bu doğrultuda İstanbul ilinde faaliyet gösteren şirketlerin beyaz yaka ve yöneticilerine yönelik uygulanan anketler ile veriler elde edilerek yapısal eşitlik modeli ile analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında dijital dönüşüm ile stratejik yönetim, dönüşümcü liderlik ve örgütsel inovasyon arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki gözlenmektedir. Ayrıca stratejik yönetim ile dönüşümcü liderlik ve örgütsel inovasyon ölçeği arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Öte yandan dönüşümcü liderlik ölçeği ile örgütsel inovasyon arasında da benzer şekilde pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmada stratejik yönetimin dijital dönüşüm ile örgütsel inovasyon arasında bir aracılık rolü oynadığı ve dönüşümcü liderliğin dijital dönüşüm ile örgütsel inovasyon arasında bir aracılık etkisi olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte elde edilen sonuçlar dijital dönüşümün örgütsel inovasyon üzerindeki etkisinde kısmen dönüşümcü liderlik tarafından aracılık edildiği ortaya konulmuştur. Elde edilen bu sonuçlar, dijital dönüşüm, stratejik yönetim, dönüşümcü liderlik ve örgütsel inovasyon arasında önemli ve anlamlı ilişkilerin var olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation, strategic management, transformational leadership, and organizational innovation are critical elements for the success of organizations in the complex and rapidly changing business environment of the 21st century. Understanding the relationships between these concepts offers some opportunities for organizations to sustain their competitiveness and become pioneers in their markets. The primary purpose of this study is to investigate the impact of digital transformation on organizational innovation and to examine how this impact is realized through strategic management and transformative leadership. In this direction, data were obtained through questionnaires applied to white-collar employees and managers of companies operating in Istanbul and analyzed with structural equation modeling. Within the scope of the study, a positive and significant relationship is observed between digital transformation and strategic management, transformational leadership and organizational innovation. In addition, a positive and significant relationship was determined between strategic management and transformational leadership and organizational innovation scale. On the other hand, a similarly positive and significant relationship was found between transformational leadership scale and organizational innovation. The study determined that strategic management mediates between digital transformation and organizational innovation, and transformational leadership mediates between digital transformation and organizational innovation. However, the results revealed that the effect of digital transformation on organizational innovation is partially mediated by transformational leadership. These results show significant relationships between digital transformation, strategic management, transformational leadership, and organizational innovation.