Seeds of trauma: A psychoanalytic approach to Nabokov's Lolita
Travmanın tohumları: Nabokov'un Lolitasına psikanalitik bir yaklaşım
- Tez No: 835120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Avusturyalı psikiyatrist Sigmund Freud tarafından ortaya atılan ve“derinlik psikolojisi”olarak da adlandırılan bir terim olan psikanaliz, tüm insanların eylemlerini şekillendiren bilinçdışı düşüncelere, arzulara, hatıralara ve duygulara sahip olduğu varsayımı taşıyan bir dizi psikolojik ve iyileştirici yöntemler bütünüdür. Psikanalitik tedavinin temel amacı, kişinin bilinçaltındakileri dışarı çıkarmak ve psikolojik işlevini geliştirirken bireyin biyolojik dürtüler veya bilinçaltının talepleri tarafından daha az kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktır. Psikanalitik çalışmalar, edebi eserlerin tıpkı rüyalar gibi yazarın bilinçaltı arzularını ifade ettiğini iddia ederken, Sigmund Freud tarafından ortaya koyulan ve daha sonra Jacques Lacan ve Carl Jung gibi diğer psikanalistler tarafından geliştirilen psikanalitik okuma yöntemlerini kullanır. Freud, insan psikolojisini analiz etmek için bilimsel bir metodoloji ortaya koymuştur ve bu yaklaşım, karakterleri ve onların güdülerini yorumlamak için edebiyat eleştirmenleri ve yazarları tarafından sıklıkla kullanılır. Psikanalitik çalışmalar ve edebiyat arasındaki ilişki, okuyucunun psikanalitik yaklaşım kavramlarını kullanarak edebi metinleri kolayca yorumlamasını sağlamaktadır. Vladimir Nabokov'un sansasyonel romanı Lolita içeriğindeki sapkın ilişkiler ve karakterlerin kişilik bozuklukları dolayısıyla psikanalitik kuram çerçevesinde ele alınmaya uygun eserlerden biridir. Nabokov'un Lolita'sı, cinsel ve duygusal sapkınlığı, Lolita ile olan istismarcı ilişkisi ve dengesiz kişiliği ile birlikte pedofiliyi içinde barındıran Humbert'ı ve babasız bir evde ihmalkâr bir anne ile büyüyen küçük bir kız olan Lolita'yı gözler önüne sermektedir. Yaşanılan talihsizlikler sonucunda yolları kesişen Humbert ve Lolita, kendilerini istismarcı bir ilişkinin içinde bulurlar. Lolita ve Humbert arasındaki bu ilişki, kişilikleri ve psikolojik rahatsızlıkları birbirine karışınca ölümcül bir hal alır. Bu çalışma, Humbert ve Lolita'nın sapkın davranışlarına neden olan psikolojik yatkınlıklarının ardındaki bilinçaltı nedenleri psikanalitik kuram çerçevesinde ele alarak, onların duygusal eğilimlerinin yozlaşmasının arkasındaki psikolojik nedenleri ve seçimlerinin sonuçlarını incelerken; karakterlerin psikolojik gelişimleri ve kişilik bozuklukları arasında bir bağlantı kurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychoanalysis, a term coined by the Austrian psychiatrist Sigmund Freud, also described as“depth psychology,”is a set of psychological and therapeutic methods with the assumption that all people have unconscious thoughts, desires, memories and feelings that shape their characters. The main goal of psychoanalytic therapy is to bring out the unconscious material and enhance the person's functioning while helping the individual become less controlled by biological drives or demands of the subconscious mind. Psychoanalytic studies claim that literary works, like dreams, express the secret unconscious desires of the author and adopt the methods of psychoanalytic reading employed by Sigmund Freud and later developed by other psychoanalysts such as Jacques Lacan and Carl Jung. Freud offers a scientific methodology to analyze the human psyche and literary scholars widely use his approach to interpret the characters and their motives in literary works. The relationship between psychoanalytic studies and literature enables readers to interpret literary texts easily through the employment of the concepts of the psychoanalytic approach. Vladimir Nabokov's sensational novel Lolita is a suitable literary work for psychoanalytic criticism due to its contents of distorted relationship and characters' personality disorders. Lolita displays a middle-aged man Humbert, whose sexual and emotional deviation embodies pedophilia concerning his relationship with Lolita and his imbalanced personality; and Lolita, a little girl, who comes from a broken home with a neglecting mother and without a father figure. Humbert and Lolita, whose paths cross due to their misfortunes, find themselves in an abusive relationship. The relationship between Lolita and Humbert become deadly when their personality and psychological disorders interfere with one another. Through examining Humbert and Lolita's unconscious reasons behind their psychological mindsets causing their corrupted behaviors within the framework of psychoanalytic theory, this study aims to analyze the psychological reasons behind the corruption of their emotional tendencies and the outcomes of their choices and make a connection between the characters' psychological development and personality aberrations.