Violence and crime in Jez Butterworth's Mojo and Bryony Lavery's Frozen
Jez Butterworth'un Mojo'sunda ve Bryony Lavery'nin Frozen'ında suç ve şiddet
- Tez No: 760657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezin amacı, iki çağdaş oyundaki şiddet ve suç kavramını anlamaktır; Jez Butterworth'un Mojo'su ve Bryony Lavery'nin Frozen'ı tüm temsilleriyle; ancak iki eser ton ve tavır olarak farklıdır. Çalışma, psikanalitik yaklaşımın ışığında şiddet, travma ve bellek arasındaki nihai ilişkiyi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Kavramlar, kimlikler veya varlık yöntemleri arasında böyle bir karşıtlık çatışması tanımlanmalıdır; sözlü, fiziksel veya işlevsel şiddetten başka hiçbir etkinlik, sürekli bir sürecin hiç bitmeyen bir eylemini oluşturamazdı. Ayrıca, iki yazarın şiddet tarihinin ve bireyselliğin kapalı bir evren alanını temsil eden hayali yaratımlar olduğunu göstermelerinin zemini, antik ve modern hikayelerin sonsuz bir aşaması olarak nitelendirilebilir, psikolojik olarak incelenir. Sonuç olarak, oyunlarda cinsel yırtıcının psiko-cinsel veya sosyal geçmişinin kapsamlı bir şekilde tasvir edilmesiyle, failin zihninin, psikoseksüel fenomenin her türlü kademeli gelişimini sağlayan bir ortamın ürünü olduğu ortaya çıkmaktadır. Yine de iki oyun arasındaki fark, iki kişilik evren, gerçekliğini anlatılara veya şiddet ve suç alternatiflerine dönüştürerek sürekli bir zulüm ve cinayet duygusuyla sürüklenir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to fathom the concept of violence and crime in two contemporary plays; Jez Butterworth's Mojo and Bryony Lavery's Frozen, in all its representations; however, the two works are different in tone and attitude. In the light of the psychoanalytic approach, the study seeks to explore the ultimate relationship between violence, trauma and memory. Such a clash of opposites ought to be identified, between concepts, identities, or methods of being, no other activity than violence, whether verbal, physical, or functional, could have established a never-ending act of a continuous process. Moreover, the ground on which the two authors demonstrate that history of violence and individuality are fictitious creations that represent an area of enclosed universe could be characterized as an endless stage of ancient and modern stories, is psychologically examined. As a result, through portraying the sexual predator's psycho - sexual or social history in the plays in scope, it becomes clear that the perpetrator's mind is a product of environment that furthers any gradual development for the psychosexual phenomena. Yet the difference between the two plays, the universe of two is constantly hauled with a sense of cruelty and murder, transforming their reality into narratives or alternatives of violence and crime.