Oppression of women in Pearl S. Buck's The Good Earth
Pearl S. Buck'ın The Good Earth romanında kadınların baskılanması
  1. Tez No: 835128
  2. Yazar: MERVE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pearl S. Buck tarafından yazılan The House of Trilogy'nin ilk kitabı olan The Good Earth'te Çinli kadınların yüzleştikleri zorlukları ortaya koymaktır. Romanda Buck, hayatları Çin'deki gerçek insan örnekleri olan farklı türde kadın karakterler yaratır. Ataerkil toplum içerisinde karşılaştıkları problemler ve kısıtlamalar yüzünden hayatlarının ne derece zor olduğunu ortaya koyar. Buck, özellikle O-lan karakterine odaklanarak, kadınların saygınlık kazanmak için yapmak zorunda oldukları fedakarlıkları resmeder. Kadınlar, küçükken köle olarak satılmak, kız bebek katliamı, ayak bağlama, görücü usulü evlilik, kuma olma ya da eşlerinin kuma getirmesi gibi zorunluluklara maruz bırakılırlar. Tüm bunlar tahammül etmesi kolay olan şeyler olmasa da, kadınlar hayatları boyunca onları değersizleştiren bir toplumda yaşadıkları için sorgulama hakkına sahip değillerdir. Geleneksel kuralları sadece kabul edip, onlara uymaktan başka hiçbir seçenekleri yoktur. Buck, bu karakterleri gün yüzüne çıkararak, Çin dışındaki insanların zihninde, o dönemki Çinli kadınlarla empati kurmayı sağlayacak bir anlayış yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the hardship Chinese women face in The Good Earth which is the first book of The House of Earth Trilogy written by Pearl S. Buck. In the novel Buck creates different kinds of female characters whose lives are examples of real people in China. She showcases how hard their lives are because of the problems and limitations they face in a patriarchal society. Focusing on O-lan character chiefly, Buck illustrates the sacrifices women had to make to gain feminine respectability. Women were exposed to several obligations that subjugate them such as being sold as slaves when they are young, female infanticide, foot binding, arranged marriages, being concubines and their husbands' having concubines. Although all these things were not easy to endure, women did not have the chance to question since they lived in a society that devalued them throughout their lives. They had no other choice than simply accepting the traditional rules and obeying them. Buck, introducing such characters, aims to create a sympathetic understanding for Chinese women at that time period in the minds of the people outside of China.