Atlarda kaba yemlerin sindirim düzeylerinin farklı in vitro sindirim teknikleri ile saptanması
Determination of forages' digestion levels for differentin vitro digestion techniques in horses
- Tez No: 835152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KANBER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, at beslemede kuru kaba yem olarak kullanımı yaygın olan yonca kuru otu, çayır kuru otu, buğday samanı ve İtalyan çiminin at dışkısı inokulumu kullanarak üç farklı in vitro sindirim tekniği ile sindirim düzeylerini saptamaktı. Sindirim teknikleri olarak in vitro total sindirim tekniği (TST), in vitro Sunvold-kalın bağırsak sindirim tekniği (SST) ve in vitro Menke-kalın bağırsak sindirim tekniği (MST) kullanıldı. Denemede sindirim parametreleri olarak in vitro gerçek kuru madde sindirimi (G-KMS), in vitro gerçek organik madde sindirimi (G-OMS), in vitro gerçek nötür deterjan lif sindirimi (G-NDFS), düz kısa zincirli yağ asitleri (SCFA; asetik, propiyonik, bütirik ve valerik asit) ve dallı kısa zincirli yağ asitleri (BSCFA; iso-bütirik, iso-valerik ve iso-kaproik asit) konsantrasyonları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the digestion levels of alfalfa hay, meadow hay, wheat straw and Italian ryegrass, which are widely used as dry forage in horse nutrition, with horse feces inoculum and three different in vitro digestion techniques. In vitro total digestion technique (TST), in vitro Sunvold-large intestine digestion technique (SST) and in vitro Menke-large intestine digestion technique (MST) were used as digestion techniques. In the study, in vitro true dry matter digestion (T-DMD), in vitro true organic matter digestion (T-OMD), in vitro true neutral detergent fiber digestion (T-NDFD), concentrations of straight short chain fatty acids (SCFA; acetic, propionic, butyric, and valeric acid) and branched short chain fatty acids (BSCFA).