1,4-bis(3-aminopropil)piperazin sübstitüe halkalı trifosfazen türevlerinin sentezi ve sentezlenen bileşiklerin yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
Synthesis of 1,4-bis(3-aminopropyl)piperazine substituted cyclotriphosphazene derivatives and characterization of synthesized compounds with spectroscopic methods
- Tez No: 835151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, hekzaklorosiklotrifosfazen, N3P3Cl6 (1) ile di-foksiyonel nükleofilik reaktif 1,4-bis(3-aminopropil)piperazin [H2N-(CH2)3-(N-(CH2)2]2 (2)'nin NaBH4 varlığında tepkimeleri araştırıldı. Tepkimeler oda sıcaklığında ve aseton ve THF ortamında N3P3Cl6 (1) ve di-fonksiyonel nükleofil (2) mol oranı 1:1, 1:2 ve 1:3 olacak şekilde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen tepkimeler sonrasında mono-ansa N3P3Cl4[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2 (3), tek-köprülü {bino-N3P3Cl5[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2N3P3Cl5 (4)}, çift-köprülü {bisbino-N3P3Cl4{[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2}2N3P3Cl4 (5)} ve üç-köprülü {trisbino-N3P3Cl3{[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2}3N3P3Cl3 (6)} fosfazen türevleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapısı element analizi, FT-IR, TLC-MS, 31P ve 1H NMR spektral verileri doğrultusunda aydınlatıldı. Halojeno-1,4-Bis(3-aminopropil)piperazin sübstitüe halkalı trifosfazen türevlerinin yapısı ve fiziksel özellikleri kapsamlıca tartışıldı. Çözücü ve sıcaklığın tepkime hızına, ürün türü ve miktarına etkisi detaylıca araştırıldı. Tepkimelerin oda sıcaklığının üzerinde gerçekleştirilmesi durumunda ürün miktarının azaldığı ya da tamamen yok olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of hexachlorocyclotriphosphazene, N3P3Cl6 (1) with di-functional nucleophilic reagent 1,4-bis(3-aminopropyl)piperazine [H2N-(CH2)3-(N-(CH2)2]2 (2) in the presence of NaBH4 were investigated. The reactions were carried out at room temperature and in acetone and THF medium with the molar ratio of N3P3Cl6 (1) and di-functional nucleophile (2) 1:1, 1:2 and 1:3. After the reactions, mono-ansa N3P3Cl4[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2 (3), single-bridged {bino-N3P3Cl5[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2N3P3Cl5 (4), double-bridged bisbino-N3P3Cl4{[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2}2N3P3Cl4 (5) and triple-bridged trisbino-N3P3Cl3{[NH-(CH2)3-N(CH2)2]2}3N3P3Cl3 (6) derivatives were synthesized. The structures of the obtained compounds were elucidated by elemental analysis, FT-IR, TLC-MS, 31P and 1H NMR spectral datas. The structures and physical properties of halogeno-1,4-bis(3-aminopropyl)piperazine substituted cyclotriphosphazene derivatives were extensively discussed. The effect of solvent and temperature on reaction rate, type and amount of product was studied in detail. It is observed that the amount of products decreases or disappears completely if the reactions are carried out above the room temperature.