Vanilyalı dondurma üretiminde quest admul MG 4143 emülgatörünün farklı kullanım oranlarının dondurma niteliklerine etkisi
The Effect of using quest admul MG 4143 emulsıfıers at different concentrations on some properties of vanilla ice cream
- Tez No: 83515
- Danışmanlar: PROF.DR. CELALETTİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VANİLYALI DONDURMA ÜRETİMİNDE QUEST ADMUL MG 4143 EMÜLGATÖRÜNÜN FARKLI KULLANIM ORANLARININ DONDURMA NİTELİKLERİNE ETKİSİ Deniz KOÇAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Jüri: Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Doç.Dr. Asuman GÜRSEL Doç.Dr. Nihat AKTN Çalışmada emülgatörün (Admul MG 4143) vanilyalı dondurma niteliklerine etkisi araştırılmıştır. Dondurma örnekleri (G I, G H ve G IH) sırasıyla % 0,2; %0,3 ve % 0,4 oranlarında emülgatör içeren mikslerden yapılmıştır. Üretilen dondurmalarda viskozite, pH, yağ, toplam kurumadde, overrun, erime oranı, şekil muhafazası ve penetrometre değerleri saptanmıştır. Ayrıca dondurmaların duyusal özellikleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF USING QUEST ADMUL MG 4143 EMULSIFIERS AT DIFFERENT CONCENTRATIONS ON SOME PROPERTIES OF VANILLA ICE CREAM Deniz KOÇAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Prof.Dr. Celalettin KOÇAK Jury: Prof.Dr. Celalettin KOÇAK Assoc.Prof.Dr. Asuman GÜRSEL Assoc.Prof.Dr. Nihat AKIN In this study the effect of different levels of emulsifier (Admul MG 4143) on vanilla ice cream properties was investigated. Experimental ice creams were made by using three levels of emulsifiers ( 0,2 %, 0,3 % and 0,4 %). In vanilla ice cream samples, viscosity, pH, fat, total solid, overrun, melting rate, shape factor and penetrometer value were determined. Organoleptic evaluation was also carried out.