Mobil matematik uygulamalarının erken matematik becerileri üzerine etkisi
The effect of mobile mathematics applications on early mathematics skills
  1. Tez No: 835212
  2. Yazar: SEBİLE KEÇİ SAYLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı mobil matematik uygulamalarının okul öncesi dönemdeki çocukların erken matematiksel becerilerine olan etkisini ortaya koymaktır. Bu araştırma, yarı deneysel desen türlerinden ön test – son test – kalıcılık testi kontrol gruplu desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcılarını Van ili merkezinde MEB'e bağlı resmi bağımsız anaokulunda eğitim gören ve seçkisiz olarak belirlenen 48-84 ay aralığındaki 66 çocuk oluşturmaktadır. Çocukların 23'ü deney, 23'ü birinci kontrol ve 20'si ise ikinci kontrol grubunda yer almaktadır. Deney ve kontrol gruplarındaki çocuklara uygulama öncesi ön test olarak Erken Matematik Yeteneği Testi-3 (TEMA-3) uygulanmıştır. On hafta uygulama sonrası tüm gruplara tekrar TEMA-3 son test olarak uygulanmıştır. Dört hafta sonrasında deney grubundan 20 çocuğa ve kontrol 1 grubundan 10, kontrol 2 grubundan ise 10 olmak üzere toplam 40 çocuğa kalıcılık testi uygulanmıştır. Yürütülen araştırma nicel bir araştırma olup, elde edilen bulguların analizinde istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Bağımlı (İlişkili) Gruplar T-Testi ve Karışık Ölçümler İçin İki Faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Bulgular deney grubunun ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görüldüğü fakat kontrol grupları içinde ön test ve son testlerde istatistiksel bir fark görülmediğidir. Ayrıca deney grubu kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir. Tüm gruplar son test ve kalıcılık testi arasında anlamlı fark göstermemiş, kalıcılığın yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of mobile mathematics applications on preschool children's early mathematical skills. This study was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test - post-test - retention test control group design. The participants of the study consisted of 66 children between the ages of 48-84 months, who were randomly selected from a public independent kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in the center of Van province. Twenty-three of the children were included in the experimental group, 23 in the first control group and 20 in the second control group. Children in the experimental and control groups were administered the Test of Early Mathematical Aptitude-3 (TEMA-3) as a pre-test before the application. After ten weeks of implementation, TEMA-3 was administered to all groups again as a post-test. After four weeks, a total of 40 children, 20 from the experimental group, 10 from the control 1 group, and 10 from the control 2 group, were administered the retention test. The research conducted was a quantitative research and statistical package program was used to analyze the findings. Descriptive statistics, Dependent (Related) Groups T-Test and General Linear Model-Repeated Measures were used to analyze the data. The findings showed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group, but there was no statistical difference between the pre-test and post-test scores of the control groups. In addition, the experimental group showed a statistically significant difference compared to the control groups. All groups did not show a significant difference between the post-test and the retention test, and it was seen that the retention was high.