Farklı uluslardan personelin tanker gemilerindeki operasyonlarda yaşadığı kültür kaynaklı sorunların incelenmesi
Investigation of culture-based problems experienced by multinational personnel during operations on tanker ships
  1. Tez No: 835266
  2. Yazar: SALİH KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günden güne gelişen denizcilik sektöründe farklı uluslardan personelin beraber çalışması kaçınılmazdır. Bu durum riskin yüksek olduğu tanker gemilerinde çeşitli problemlere sebep olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı uluslardan personelin tanker gemilerinde çalışmasının ortaya çıkardığı kültürel bazlı emniyet problemlerini saptamaktır. Bu araştırma yapılırken veri toplama aracı olarak anket kullanılmış olup denizciliğin doğası gereği gemide çalışan insanlara ulaşmak bir sorun olduğundan anket online olarak internet aracılığıyla yapılmıştır. Anket 27 sorudan oluşmuş olup toplamda 103 kişiye ulaşılmıştır. Anket sonuçları tanımlayıcı istatistik metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara bakıldığı zaman tanker gemilerinin operasyonel olarak en fazla manevra ve STS operasyonlarında sıkıntı yaşadığı, sosyal olarak ise yemek konusunda problem yaşadığı görülmektedir. Bu çalışmada personele gemide ya da gemiye katılmadan önce verilecek sosyo-kültürel bir eğitim gemide insanların birbirlerini kültürel olarak daha kolay tanımalarını sağlayıp bu problemlerin oluşmasını en aza indireceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the maritime sector, which is developing day by day, it is inevitable that personnel from different nations work together. This situation may cause various problems in tanker ships where the risk is high. The aim of this study is to determine the cultural-based safety problems caused by the employment of personnel from different nationalities on tanker ships. In this research, a questionnaire was used as a data collection tool and since it is a problem to reach the people working on the ship due to the nature of maritime, the questionnaire was conducted online via the internet. The questionnaire consisted of 27 questions and a total of 103 people were reached. The survey results were analysed using descriptive statistics method. When the findings are analysed, it is seen that tanker ships have the most operational problems in manoeuvring and STS operations and social problems in food. In this study, it has been determined that a socio-cultural training to be given to the personnel on board or before joining the ship will enable people on board to get to know each other culturally more easily and minimise the occurrence of these problems.