Makroekonomik faktörler ile hisse senedi piyasaları arasında nedensellik ve eşbütünleşme ilişkisi: BIST endeksleri üzerine bir araştırma
The relationship between macroeconomic factors and the share market: A research on BIST indices
  1. Tez No: 835279
  2. Yazar: MELİKE YORGANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR ÖNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüz finans dünyasında makroekonomik faktörler önemli bir yere sahiptir. Finansal liberalizasyon süreci ile birlikte makroekonomik faktörlerdeki değişimlerin birbirlerini etkilemesi son derece önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da işlem gören BIST100, BIST Mali, BIST Kurumsal Yönetim ve BIST Sınai endeksleri ile altın, dolar, petrol, tüketici güven endeksi ve tüketici fiyat endeksi arasındaki nedensellik ve eşbütünleşme ilişkisini inceleyerek yatırımcıların yatırım stratejilerine katkı sağlayabilmektir. 01.02.2008 ve 01.02.2023 tarihlerini kapsayan çalışmada aylık veriler kullanılmıştır. 181 adet verinin yer aldığı çalışmada Granger nedensellik testi, Engle-Granger eşbütünleşme testi ve birim kök testleri kullanılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda tüketici fiyat endeksi ile dolar arasında, BIST Mali BIST Sınai endeksleri ile petrol arasında nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir (P> 0.05).
Özet (Çeviri)
In today's financial world, macroeconomic factors have an important place. It is an extremely important factor that the changes in macroeconomic factors affect each other with the financial liberalization process. The aim of this study is to contribute to the investment strategies of investors by examining the causal relationship between the BIST100, BIST Financial, BIST Corporate Governance and BIST Industrial indices traded in Borsa Istanbul and gold, dollar, oil, consumer confidence index and consumer price index. In the study covering the dates 01.02.2008 and 01.02.2023, 181 monthly data sets were used. Granger causality test, Engle-Granger cointegration test, Phillip Perron test and Augmented Dickey Fuller unit root test were used. In line with the analysis, a causal relationship was determined between the consumer price index and the dollar, and between the BIST Financials, BIST Industrial indices and oil.