Öğretmen adaylarının motivasyon ve öz-düzenlemeli öğrenme arasındaki ilişkide öz-yeterlilik algısının aracılık rolünün incelenmesi
Investigation of the mediating role of self-efficacy perception in the relationship between motivation and self-regulated learning of prospective teachers
- Tez No: 835283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının motivasyon ve öz-düzenlemeli öğrenme arasındaki ilişkide öz-yeterlilik algısının aracılık rolü incelenmesi ve bu değişkenlerin cinsiyet, bölüm ve sınıf düzeyine göre karşılaştırılmasıdır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2021–2022 akademik yılı bahar döneminde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 460 öğretmen adayından toplanmıştır. Veri toplama sürecinde Yılmaz (2018) tarafından üniversite öğrencilerinin motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla oluşturulan“Üniversite Öğrencilerinde Motivasyon Ölçeği”, Velipaşaoğlu ve Musal (2017) tarafından hazırlanan“Öz-Düzenlemeli Öğrenme Becerileri Ölçeği”, Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından geliştirilen“Genel Özyeterlilik Ölçeği”ile kişisel bilgileri elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde araştırmanın alt problemlerine uygun olarak aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon analizi, Path analizi ve Çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kadın öğretmen adayları ile erkek öğretmen adaylarının motivasyon, öz-yeterlilik ve öz- düzenlemeli öğrenme becerileri anlamlı şekilde farklılaşırken, bölüm ve sınıf düzeylerinde herhangi bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmen adaylarının öz-yeterlilik algıları, öz-düzenlemeli öğrenme becerileri ve motivasyon düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Motivasyon ve öz-düzenlemeli öğrenme becerileri arasındaki ilişkide öz-yeterlilik algılarının aracılık rolü bulunmamıştır. Yapılan çoklu regresyon analizleri sonucunda özyeterlilik ve motivasyonun öz-düzenlemeli öğrenme becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada demografik değişkenlerle anlamlı farklar bulunmuştur. Bu farkların nedenleri ve eğitim üzerindeki etkileri daha detaylı analiz edilmelidir. Gelecekteki araştırmalar, öğretmen eğitimi programlarının kişiselleştirilmesi ve etkili hale getirilmesi için önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of self-efficacy perception in the relationship between motivation and self-regulated learning and to compare these variables according to gender, department and grade level. In this study, the relational survey model, one of the general survey models from quantitative research methods, was used. The data of the study were collected from 460 prospective teachers studying at Zonguldak Bülent Ecevit University, Ereğli Faculty of Education in the spring semester of 2021-2022 academic year. In the data collection process,“Motivation Scale in University Students”created by Yılmaz (2018) to determine the motivation levels of university students,“Self-Regulated Learning Skills Scale”prepared by Velipaşaoğlu and Musal (2017),“General Self-Efficacy Scale”developed by Yıldırım and İlhan (2010) and“Personal Information Form”were used to obtain personal information. In the analysis of the data obtained, arithmetic mean, standard deviation, correlation analysis, path analysis and multiple regression analysis were used in accordance with the sub-problems of the research. According to the findings obtained from the research, while motivation, self-efficacy and self-regulated learning skills of female and male pre-service teachers differed significantly, no difference was found in department and grade levels. It was determined that there was a medium level significant relationship between the self-efficacy perceptions, self-regulated learning skills and motivation levels of pre-service teachers. The mediating role of self-efficacy perceptions in the relationship between motivation and self-regulated learning skills was not found. As a result of multiple regression analyses, it was concluded that self-efficacy and motivation were effective on self-regulated learning skills. Significant differences were found with demographic variables in the study. The reasons for these differences and their effects on education should be analysed in more detail. Future research may be important for personalising and making effective teacher education programmes.