Uzaktan eğitimde öğretmen adaylarının geribildirim odaklı materyal hazırlama süreçlerinin incelenmesi
An investigation of prospective teachers' feedback-oriented material preparation processes in distance education
- Tez No: 835299
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KORAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzaktan eğitimde öğretmen adaylarının geribildirim odaklı materyal hazırlama süreçlerinin incelenmesidir. Araştırmadaki problem durumunu inceleyebilmek ve verileri elde edebilmek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Batı Karadeniz bölgesinde bulunan 2020-2021 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin fen bilgisi öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan sekiz öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında belirlenen ölçüt; katılımcıların fen bilgisi öğretmen adayı olması ve uzaktan eğitim sürecinde fen öğretiminde materyal tasarımı dersini almalarıdır. Araştırma verilerinin toplanmasında çoklu veri toplama yoluna gidilmiştir. Bu kapsamda nitel veri toplama araçlarından görüşme, doküman inceleme ve gözlem kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde nitel veri analiz tekniklerinden betimsel analiz kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; fen bilgisi öğretmen adayları uzaktan eğitim sürecinde oluşturdukları materyallere verilen geribildirimler sayesinde, materyallerinin eksik ve hatalı noktalarını fark ettiklerini belirtmişlerdir. Aynı zamanda öğretmen adaylarına verilen geribildirimlerle materyallerini tekrar revize etme süreçleri, onların öğretim materyallerinin özelliklerini daha etkili bir biçimde öğrenmelerini sağlamıştır. Uzaktan eğitim sürecinde oluşturulan materyallerin tamamında öğretmen adayları sözlü geribildirimlerin, yazılı geribildirimlere göre daha anlaşılır olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca adaylar, yazılı geribildirimlerinde sözlü geribildirimlere göre kalıcılığının daha yüksek olduğunu söylemişlerdir. Bununla birlikte adaylar, ileri düzey geribildirimlerin onların eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme gibi üst düzey düşünme becerilerine katkı sağlayarak, mesleki gelişimlerine olumlu bir etki yarattığını ve uygulama sürecinin etkililiğini daha çok arttırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the feedback-oriented material preparation processes of pre-service teachers in distance education. A case study, one of the qualitative research methods, was used to examine the problem situation in the research and to obtain data. The study group of the research consists of eight pre-service teachers studying in the science teaching program of a state university in the 2020-2021 academic year in the Western Black Sea region. The study group was determined using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. The criterion determined within the scope of the study was that the participants were science teacher candidates and that they took the material design course in science teaching in the distance education process. Multiple data collection methods were used to collect research data. In this context, interview, document review and observation were used as qualitative data collection tools. Descriptive analysis, one of the qualitative data analysis techniques, was used to analyze the data obtained from the research. As a result of the analysis; pre-service science teachers stated that they realized the missing and faulty points of their materials thanks to the feedback given to the materials they created during the distance education process. At the same time, the processes of revising their materials with the feedback provided to the pre-service teachers enabled them to learn the properties of teaching materials more effectively. In all of the materials created in the distance education process, pre-service teachers stated that oral feedback was more understandable than written feedback. They also stated that written feedback was more effective than oral feedback. In addition, the candidates stated that advanced feedbacks contributed to their higher level thinking skills such as critical thinking and creative thinking, had a positive effect on their professional development and increased the effectiveness of the implementation process more.