Fotovoltaik uygulamalarda kullanılmak üzere katkılı ve katkısız yarıiletken ince filmlerin üretilmesi
Deposition of doped and un-doped semiconductor thin films for use in photovoltaic applications
  1. Tez No: 835318
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TEMEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZGE GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yarıiletkenleri önemli ve kullanışlı kılan en karakteristik özelliği değerlik elektronlarının ısı, ışık, ses elektrik veya manyetik etki gibi dış müdahaleler ile iletkenlik kazanmalarıdır. Yarıiletken çeşitliliğinin artmasını sağlayan gelişmelerin başında ise ince film üretme yöntemlerinde yaşanan farklılaşmadır. Önce filmlerin üretim tekniklerindeki çeşitlilik; elektrik, manyetik ve optik özellikleri farklı olan yeni malzemelerin üretilmesini sağlamıştır. Son dönemde fotovoltaik hücrelerin çeşitlendirilmesi ve verimliliğinin arttırılması farklı optoelektronik özelliklere sahip ince film üretimi üzerine yapılan çalışmalar artmaktadır. Bu çalışmada; katkılı ve katkısız TiO2 ince filmlerin üretiminde, literatüre yeni kazandırdığımız sol-gel manyetik döndürerek kaplama yöntemi kullanılmıştır. Katkılamanın etkisinin araştırılması için TiO2 ince filmlere farklı oranlarda Bakır (Cu) ve Demir (Fe) katkılanarak katkılı ince filmler üretilmiştir. Katkılamanın yapısal, yüzeysel ve optik özellikler üzerine etkileri sırasıyla X-ışını kırınımı (XRD) yöntemi, alan emisyonlu taramalı elektron mikroskopisi (FESEM) ve UV-Vis. Spektroskopisi ile incelenmiştir. İncelemeler sonucunda katkılama ile TiO2 ince filmlerin özelliklerinin kontrollü bir şekilde değiştirilebileceği görülmüitür.
Özet (Çeviri)
The most characteristic feature of semiconductors that makes the importantand useful is that their valence electrons become conductive with external interference such as heat, light, sound, electricity or magnetic effect. One of the most important developments that led to the increase in semiconductor diversity is the differentiation in thin film productionmethods. The diversity in thin film deposition techniques has led to the production of new materials with differentelectrical, magnetican doptical properties. Recently, studies on the production of thin films with different optoelectronic properties to diversify and increase the efficiency of photovoltaic cells have been increasing. In this study; sol-gel magnetics pin coating method, which is new to the literature, was used in the production of doped and undoped TiO2 thin films. To investigate the effect of doping, doped thin films were produced by doping TiO2 thin films with differentratios of Copper (Cu) and Iron (Fe). The effects of doping on structural, surface, and optical properties were investigated by X-ray diffraction (XRD), field emission scanning electron microscopy (FESEM) and UV-Vis. Spectroscopy, respectively. As a result of the investigations, it was seen that the properties of TiO2 thin films can be changed in a controlled mannerby doping.