Some new methods to construct triangular norms (conorms) on bounded lattices
Sınırlı kafesler üzerinde üçgensel normları (konormları) inşa etmek için bazı yeni metotları
  1. Tez No: 835317
  2. Yazar: EDA NUR AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde sınırlı kafesler üzerinde üçgensel normları (üçgensel konormları) inşa etmek için bazı yeni metotlar vermeyi ve literatürdeki mevcut inşa yöntemleri ile ilişkisini ortaya koymayı amaçlıyoruz. Bu çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, bu çalışmada kullanılacak sonuçlar verilmiştir. İkinci bölümü dört alt-kısım oluşturur. Birinci kısımda, t-normlar için iki yeni inşa metodu verilmiştir. Bu metotlar 𝐿 ∖ {0}′ın en küçük elemanının ve 𝐿′nin [𝑎, 𝑏] alt aralığı üzerinde bir t-normun varlığından yararlanılarak elde edilmiştir ve örneklenmiştir. Ayrıca, kısıtlamaların önemini vurgulamak için örnekler sunulmuştur. Dahası, tanıtılan inşa metotlarının var olan inşa metotlarından farklı olduğu örnekler ile gösterilmiştir. İkinci kısımda, t-konormlar için iki yeni inşa metodu verilmiştir. Bu metotlar 𝐿 ∖ {1}′in en büyük elemanının ve 𝐿′nin [𝑎, 𝑏] alt aralığı üzerinde bir t-konormun varlığından yararlanılarak elde edilmiştir. Üçüncü kısımda, tanıtılan t-norm inşaları için modifiye ordinal toplam inşaları elde edilmiş ve bu inşaların uygulamaları birer örnekle gösterilmiştir. Son kısımda ise, tanıtılan t-konorm inşaları için modifiye ordinal toplam inşaları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to give some new methods to construct triangular norms (conorms) on bounded lattice and reveal the relation with the construction methods in the literature. This study consists of two chapters. The results will be used in this thesis are given in the first chapter. The second chapter is consisted of four sub-sections. In the first section, two new construction methods for t-norms are given. These methods are obtained by exploiting the existence of the smallest element of 𝐿 ∖ {0} and a t-norm on subinterval [𝑎, 𝑏] of 𝐿 and these methods are exemplified. In addition, examples are presented to highlight the importance of constraints. Moreover, it is shown with examples that the introduced construction methods are different from the existing construction methods. In the second sub-section, two new construction methods for t-conorms are given. These methods are obtained by exploiting the existence of the greatest element of 𝐿 ∖ {1} and a t-conorm on subinterval [𝑎, 𝑏] of 𝐿. In the third section, the modified ordinal sum constructions for the introduced t-norm constructions are obtained and the applications of these constructions are shown with examples. In the last section, the modified ordinal sum constructions for the introduced t-conorm constructions are obtained.